آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ شانزدهم آبان

0

[ad_1]

با گذشت بیش از ۵۲ روز اعتراض سراسری در ایران با دستکم ۵۰ کودک و دانش‌آموز جان‌باخته، مقامات حکومتی می‌گویند با معترضان مماشات کرده‌اند.

در حالی که در هفته گذشته مقامات، رسانه‌‌ها و تریبون‌های حکومتی از درخواست برای پایان مماشات و مهربانی با معترضان گفتند، امروز ۱۶ آبان خبرگزاری هرانا «ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران» شمار جان‌باختگان اعتراضات در ایران را دستکم ۳۲۱ تن اعلام کرد.

هرانا همچنین اعلام کرد که از این تعداد کشته ۵۰ نفر کودک و دانش‌آموز بوده‌اند.

آمار دستگیرشدگان اعتراضات از ۲۶ شهریور تا ۱۶ آبان هم ۱۴۸۲۳ نفر اعلام شده که ۱۲۹۳۲ نفر از این تعداد هویت و محل نگهداری‌شان مشخص نشده است و خانواده‌هایشان در بی‌خبری و نگرانی مطلق به سر می‌برند.

خبرگزاری هرانا، شمار دانشجویان بازداشتی را هم ۴۲۹ نفر اعلام کرد و افزود: «این تعداد بازداشتی از ۱۳۵ دانشگاه معترض در سراسر ایران دستگیر شده‌اند.»

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، همچنین از بازداشت مصطفی نیلی، وکیل دادگستری توسط نیروهای امنیتی خبر داد.

به گزارش هرانا، فاطمه نیلی خواهر آقای نیلی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشته که ماموران پس از بازرسی منزل مادری ،مصطفی نیلی را بازداشت کرده و با خود بردند.

کانون حقوق بشر ایران هم اعلام کرد علی روزبهانی پس از حدود ۱۱ روز بستری در بیمارستان گلستان نیروی دریایی ارتش جان باخت. به گزارش این کانون علی روزبهانی روز ۴ آبان در خیابان بنی هاشم تهران بر اثر اصابت مستقیم گلوله ماموران به شدت مجروح شده بود. براساس اعلام کانون حقوق بشر ایران ،خانواده روزبهانی تحت فشار قرار دارند تا علی را بسیجی معرفی کنند.

همزمان شبکه حقوق بشر کردستان اعلام کرد با گذشت ۵۲ روز از آغاز خیزش سراسری مردم ایران در پی درگذشت مهسا امینی، تاکنون دست‌کم ۵۳ شهروند کُرد در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، قزوین، البرز و تهران توسط نیروهای نظامی امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند که هفت نفر از این افراد کودکان زیر ۱۸ سال بوده‌اند.

۶۰۰ تن از استادان دانشگاه‌ها با انتشار بیانیه‌ای ضمن حمایت از «اعتراضات قانونی دانشجویان» اعلام کردند در صورت نادیده گرفتن «فریاد دادخواهی» و آزادی دانشجویان، «همسو و همراه با دانشجویانشان، از تمام مجاری اعتراضی و مدنی برای احقاق حقوق مطالبه‌شده» استفاده خواهند کرد.
هم‌اکنون ۴۲۹ دانشجو در بازداشت هستند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.