آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ بیست و سوم آبان

0

[ad_1]

در پنجاه و هشتمین روز اعتراضات مردم در ایران شمار جان‌باختگان این جنبش به ۳۴۴ نفر رسید.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد ۵۲ نفر از جان‌باختگان کودک هستند و زیر ۱۸ سال سن دارند. به‌گزارش هرانا از ۲۶ شهریور تا ۲۳ آبان ماه، ۱۵۸۲۰ نفر از معترضان هم دستگیر شده‌اند که هویت ۲۰۲۷ نفر آنها مشخص شده اما از محل نگهداری و ارگان دستگیرکننده بقیه آنها اطلاعی در دست نیست.

هرانا همچنین شمار دانشجویان بازداشت شده را ۴۴۸ نفر اعلام و عنوان کرد که این تعداد از دانشجویان ۱۳۸ دانشگاه معترض بوده‌اند.

این خبرگزاری اعلام کرد از مجموع بازداشتی‌ها که هویتشان مشخص شده، ۷۹ درصد مرد، ۱۸ درصد زن، ۲ درصد کودک و نوجوان پسر و ۱ درصد کودک و نوجوان دختر هستند.

همزمان ۲۳۰۰ تن از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی امیرکبیر، طی بیانیه‌ای نسبت به سرکوب، بازداشت و ممنوع الورودی شماری از دانشجویان این دانشگاه، اعتراض کردند.

آنها در این بیانیه، ضمن محکوم کردن برخوردهای غیرقانونی و خشن نیروهای لباس شخصی و همچنین بازداشت دانشجویان معترض خواستار «آزادی دانشجویان بازداشتی، رفع ممنوع الورودی همه دانشجویان و لغو احکام صادر شده توسط کمیته انضباطی» و نیز «جمع شدن بساط تحقیرآمیز و دور از شأن دانشگاه برای تفتیش بدنی هنگام ورود به دانشگاه، عزل و تنبیه مدیران مختلفی که به آسیب زدن به دانشجویان کمک کرده‌اند و تضمین امنیت برگزاری تجمعات عاری از خشونت در سطح دانشگاه» شده‌اند.

پیش‌تر نیز، ۱۰۵ تن از اساتید دانشکده فنی دانشگاه تهران و شماری از دانشجویان پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در همراهی با اعتراضات و ممنوع الورودی برخی از دانشجویان، با انتشار بیانیه های جداگانه اعتراض خود را بیان کرده بودند.

ماهنامه خط صلح نیز در مطلبی نوشت جمهوری اسلامی ایران هم‌چنان یکی از حکومت‌هایی است که با شدت به صدور و اجرای مجازات مرگ در نظام قضایی خود ادامه می‌دهد.

این ماهنامه اضافه کرد: «آخرین آمارها نشان می‌دهند دست‌کم پانصدوبیست‌وهشت نفر در طی یک سال گذشته در ایران اعدام شده‌اند که این رقم صرفاً شامل اعدام‌هایی است که یا به طور رسمی از سوی دستگاه قضایی ایران و رسانه‌های داخلی اعلام شده یا سازمان‌های حقوق بشری با استفاده از منابع خود اجرای آن‌ها را تأیید کرده‌اند.»

اصرار به تداوم صدور و اجرای مجازات مرگ در ایران در حالی است که این مجازات در بیش از دو سوم کشورهای دنیا لغو شده یا سال‌‌هاست که دیگر در عمل اجرا نمی‌شود. جمهوری اسلامی ایران به همراه عربستان سعودی و چین از جمله کشورهایی‌ هستند که مجازات اعدام هم‌چنان در آن‌ها برقرار است و نظام قضایی نیز از آن دفاع می‌کند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.