آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ بیست و چهارم آبان

0

[ad_1]

در پنجاه و نهمین روز اعتراضات بی‌وقفه در ایران، نهادهای حقوق بشری از افزایش شمار جان‌باختگان به ۳۴۸ نفر خبر دادند.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از این تعداد جان‌باخته،‌ ۵۲ نفر کودک و نوجوانان زیر ۱۸ سال بودند.

خبرگزاری هرانا همچنین شمار بازداشتی‌های اعتراضات از ۲۶ شهریور تا ۲۴ آبان را ۱۵۹۱۵ نفر اعلام کرد و افزود:« از این تعداد هویت ۲۰۴۸ نفر مشخص شده است. به گزارش این خبرگزاری ۴۵۵ دانشجو از ۱۳۹ دانشگاه معترض هم در میان بازداشت‌شدگان هستند که هویت همگی آنها مشخص شده است.»

در این ۵۹ روز ۱۴۰ شهر کشور در اعتراضات مشارکت داشته‌اند، اما گزارش‌ها حاکی است در پایان روز ۲۴ آبان، شمار شهرهای اعتراضی به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

خبرگزاری هرانا به نقل از رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان از آزادی ۴۲ نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر در این استان خبر داد. به گزارش هرانا، برای ۷۰ نفر از بازداشت‌شدگان کیفر خواست و برای ۲۱ شهروند معترض حکم قضائی صادر شده است.

همزمان حسن رونقی، برادر حسین رونقی، روز سه‌شنبه در یک پیام توییتری از وخامت حال برادرش خبر داد و نوشت: حسین «دچار اسپاسم روده شده» و با ویلچر به بهداری زندان برده شده است. حسن رونقی با اشاره به این که این خبر را از خانواده یکی از زندانیان شنیده، به نقل از آنها نوشته که «حسین توان تکلم نداشته» است.

همسر نادر ابراهیمی، «نویسنده ایرانی» نسبت به سوء استفاده حکومت از تصاویر و کتاب‌های همسرش واکنش نشان داد.

فرزانه منصوری در اینستاگرامش نوشت: «یک نویسنده حق دارد بداند چرا، چگونه و در کجا از هویت فرهنگی او استفاده می‌شود، مایل نیستم و معترضم که تصویر همسرم، در شرایطی که میهنم حال خوشی ندارد، در خیابانهای شهر دیده شود. باور دارم که او نیز چنین می‌خواهد.»

دادستان مرکز فارس از کشته شدن یک بسیجی در اعتراضات بواسطه اصابت کوکتل مولوتوف خبر داد.به گفته دادستان در این زمینه پرونده جنایی تشکیل شده است و تحقیقات در جریان است.

رئیس سازمان بسیج اصناف در واکنش به اعتصاب بازاريان گفت:« ایجاد اعتصاب میان بازاریان پروژه‌ای شکست خورده است و تعطیلی برخی از مغازه‌ها به دستور نیروهای امنیتی از ترس آتش زدن بود.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.