آلبانی روابط خود را با ایران قطع کرد

0

[ad_1]

نخست‌وزیر آلبانی روز چهارشنبه ۱۶ شهریور اعلام کرد که کشورش روابط خود را با ایران قطع کرده و به دیپلمات‌های ایرانی دستور داده است که آلبانی را ترک کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اِدی راما گفت که این تصمیم در ارتباط با نتیجه تحقیقات دربارهٔ حمله سایبری که ماه ژوئیه در آن کشور رخ داده، اتخاذ شده است.

نخست‌وزیر آلبانی در بیانیه‌ای ویدئویی که برای رسانه‌ها ارسال شد، گفت که «دولت تصمیم گرفته است که روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایران پایان دهد» و در این رابطه به دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت ایران دستور داده است تا ظرف ۲۴ ساعت این کشور را ترک کنند.

آقای راما گفت: «این واکنش شدید… کاملاً متناسب با شدت و خطر حمله سایبری است که تهدید به فلج کردن خدمات عمومی، پاک کردن سیستم‌های دیجیتال و هک کردن سوابق دولتی، سرقت ارتباطات الکترونیکی داخلی دولت و ایجاد هرج و مرج و ناامنی در کشور کرده بود.»

راما گفت: «هیئت وزیران در مورد قطع روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران تصمیم‌گیری کرده‌است.»

ادی راما جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که در ۱۵ ژوئیه حمله‌ای سایبری علیه نهادهای آلبانیایی را به منظور «فلج کردن خدمات عمومی و هک داده‌ها و ارتباطات الکترونیکی سامانه‌های دولتی» انجام داده است.

راما افزود: «حمله یادشده ناکام ماند و خسارات وارده در مقایسه با اهدافی که متجاوزان داشتند، حداقل است. همه سیستم‌ها کاملاً عملیاتی شده‌اند و هیچ گونه حذف غیرقابل برگشت داده‌ها رخ نداد.»

یک شرکت امنیت سایبری آمریکایی روز ۱۳ مرداد گفت حملات سایبری اواخر تیرماه که فعالیت سامانه‌های اینترنتی چندین نهاد دولتی آلبانی را به طور موقت قطع کرد به احتمال زیاد توسط هکرهای وابسته به حکومت ایران انجام شده و هدف آن مختل کردن برگزاری اجتماع مجاهدین خلق در این کشور بوده است.

شرکت «مندیانت» در گزارش خود با «حد متوسطی از اعتماد» گفته بود: «به‌دلیل زمان وقوع این حمله، مضامین موجود در کانال‌های شبکه‌های اجتماعی که مسئولیت حمله را پذيرفته‌اند و بکارگیری رمز و نرم‌افزارهایی مشابه در بدافزارهایی که در گذشته برای حمله سایبری به اهداف فارسی‌ و عربی‌زبان مورد استفاده قرار گرفته است می‌توان گفت که عاملان آن بخشی از شبکه وابسته به حکومت ایران هستند که معمولا مخالفان سیاسی حکومت را هدف می‌گیرند».

اجتماع سازمان مجاهدین خلق که قرار بود اوایل مرداد در آلبانی برگزار شود به‌دلیل هشدار دولت این کشور در مورد احتمال وقوع حملات تروریستی لغو شد. حدود سه هزار نفر از اعضا و هواداران این گروه در اردوگاهی به نام «اشرف ۳» واقع در ۳۰ کیلومتری غرب تیرانا، پایتخت آلبانی، زندگی می‌کنند.

اجتماع مجاهدین خلق تحت عنوان «اجلاس جهانی ایران آزاد» قرار بود در این اردوگاه برگزار شود و تعدادی از سیاستمداران خارجی از جمله چند عضو کنگره آمریکا جزو مهمانان بودند.

گروهی موسوم به «عدالت وطن» مسئولیت این حملات سایبری را که در آن از باج‌افزار برای سرقت اطلاعات استفاده شده است، برعهده گرفت.

روابط آلبانی و ایران سال‌ها است به دلیل میزبانی تیرانا از گروه سازمان مجاهدین خلق به تیرگی گراییده است.

سازمان مجاهدین خلق که در اواخر دهه چهل خورشیدی و با آمیخته‌ای از افکار اسلامی و چپ رادیکال تاسیس شد، یکی از گروه‌هایی بود که به شکل سیاسی و نظامی با حکومت پهلوی مبارزه می‌کرد.

در سال‌های بعد بخش زیادی از اعضا و هواداران این گروه به خاک عراق رفتند و تا چند سال پس از سرنگونی رژیم صدام حسین در آن کشور مستقر بودند.

براساس توافقی که بین آمریکا و دولت عراق صورت گرفت نیروهای این سازمان به آلبانی منتقل شدند.

با استفاده از رویترز و گزارش‌های رادیو فردا؛ پ.پ /م.ا.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.