آماده برپایی یک نظام دموکرات و‌ سکولار شویم

0

[ad_1]

فرزند پادشاه فقید ایران از اعتراضات در ایران به‌عنوان یک انقلاب تاریخی توسط زنان نام برد و از جهان خواست که فشاری بیشتر را بر حاکمان مذهبی اعمال کند.

شاهزاده رضا پهلوی که پدرش در انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ از سلطنت کنار رفت در گفتگو با خبرگزاری فرانسه، خواستار آمادگی بیشتر جهان، برای برقراری نظامی سکولار و دموکراتیک در آینده ایران شد.

وی که در تبعید در واشنگتن زندگی می‌کند، افزود: «به‌ نظر من در دوران مدرن، این واقعا نخستین انقلابی است که برای زنان و توسط زنان، با پشتیبانی مردها، پسرها، برادرها و پدرها‌یشان، شکل گرفته‌ است.»

شاهزاده رضا پهلوی، ضمن محکوم کردن تبعیض علیه اقلیت‌ها و جامعه رنگین‌کمانی در ایران، گفت: «وضعیت امروز زنان نشانه‌ای از سرکوب است.»

وی با اشاره به این‌که اکنون در نقطه پایانی هستیم، از مثلی اسپانیایی استفاده کرد و گفت: «کافی است. دیگر بس‌مان است.»

ولیعهد آخرین پادشاه ایران، همچنین گفت که به‌ نظرش، اکثر زنان ایران، هنگامی که به آزادی‌های دیگر زنان در دنیای آزاد نگاه می‌کنند، خواهان همان حقوق برای خودشان می‌شوند.

شاهزاده رضا پهلوی که خود پدر سه دختر است، می‌گوید که جامعه ایران از دوران سلطه‌گری مردان بسیار فاصله‌ گرفته و باید به انتخاب زنان احترام بگذارد. او افزود:« زن‌ها ممکن است تصمیم بگیرند که حجاب داشته باشند یا نه! اما این باید یک انتخاب باشد، یک انتخاب آزاد، نه این‌که به‌دلایل ایدئولوژیک یا مذهبی به آن‌ها تحمیل شود.»

شاهزاده رضا پهلوی، در حالی‌که در بین بسیاری از ایرانیان خارج‌نشین از احترام برخوردار است، می‌گوید که به‌دنبال احیای سلطنت نیست، ایده‌ای که در داخل ایران از حمایتی اندک برخوردار است.

او گفت: «به هیچ‌وجه نمی‌توان بدون تعریف روشن و جدایی دین از دولت، یک نظام دموکراتیک واقعی داشت»

او بسیاری از مواضع قاطع بین‌المللی در مورد اعتراضات، از جمله مواضع آلمان و کانادا را ستود، اما خواستار اقدامات بیشتر، از جمله اخراج دیپلمات‌ها و مسدود کردن دارایی‌های‌شان شد. او گفت: «این اقدامات تاثیرگذارتر از حمایت‌های زبانی است.»

شاهزاده رضا پهلوی ضمن حمایت از دیپلماسی، نسبت به بازگشت احتمالی ایالات متحده به توافق هسته ای ۲۰۱۵ که بر اساس آن ایران مجددا مجاز به فروش آشکار نفت در بازارهای جهانی بود، ابراز تردید کرد.

او افزود که قدرت‌های غربی اغلب بر این باورند که می‌توانند «انگیزه‌ای برای رژیم ایجاد کنند تا رفتار خود را تغییر دهد»، اما به‌گفته او، جمهوری اسلامی بر پایه صدور یک ایدئولوژی بتا شده‌است.

وی در پایان تصریح کرد: «با این رژیم نمی‌توانید همزیستی داشته باشید»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.