آمریکا خواستار تشکیل کمیسیون تحقیق درباره سرکوب اعتراضات در ایران شد

0

[ad_1]

کمیسیون ایالات متحده آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای خواستار تشکیل یک کمیسیون تحقیق در سازمان ملل متحد به پیشگامی دولت جو بایدن برای بررسی سرکوب، بازداشت، و کشتن زنان ایرانی معترض به حجاب اجباری توسط جمهوری اسلامی شد.

طبق بیانیه، به دنبال کشته شدن مهسا (ژینا) امینی توسط پلیس امنیت اخلاقی و آغاز اعتراضات سراسری در ایران، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی اقدام به سرکوب بیرحمانه معترضان از جمله اقلیت‌های مذهبی کردند.

نوری تورکل، رئیس این کمیسیون، توسل به زور از سوی دولت ایران را «نقض اسفناک حقوق بین‌الملل» خواند و از دولت بایدن خواست با حمایت از تشکیل یک کمیسیون تحقیق در سازمان ملل، از خاموش کردن صدای اعتراض ایرانیان خواهان برابری مذهبی توسط جمهوری اسلامی جلوگیری کند.

در بخش دیگری از این بیانیه به کشته شدن نزدیک به ٢٠٠ نفر از جمله دست‌کم ٢٣ کودک و نوجوان و مشخصا نیکا شاکرمی توسط نیروهای امنیتی دولت ایران اشاره شده است.

آبراهام کوپر، معاون رئیس کمیسیون ایالات متحده آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی، نیز از دولت بایدن خواست از تمامی ابزارهای موجود به منظور ایجاد ائتلافی جهانی برای مقابله با سرکوب‌های دولتی در ایران بهره بگیرد.

این کمیسیون مستقل دولت فدرال که برای رصد و تحلیل آزادی‌های مذهبی در سراسر جهان توسط کنگره تاسیس شده است، در گزارش سالانه ٢٠٢٢ خود از وزارت امور خارجه آمریکا خواسته بود ایران را به دلیل نقض نظام‌مند، جاری، و فاحش آزادی‌های مذهبی در زمره کشورهای دارای نگرانی ویژه طبقه‌بندی کند.

روز جمعه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز در دیدار با چند تن از کنشگران ایرانی گفت که «شاهد نمایش شجاعت خارق‌العاده در سراسر ایران هستیم.»

در این دیدار که وندی شرمن، رابرت مالی، و شماری دیگر از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا نیز حضور داشتند، آقای بلینکن گفت: «زنان، جوانان، و بسیاری دیگر برای حقوق بنیادینی که رژیم ایران کماکان از آنها دریغ می‌کند، به پاخاسته‌اند.»

همچنین جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه در گفت‌وگویی اختصاصی با صدای آمریکا اعلام کرد مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام به بن بست رسیده است و تمرکز دولت جو بایدن بر پاسخگو کردن حکومت است.

جان کربی با تاکید بر این که «در حال حاضر هیچ‌گونه دیپلماسی در رابطه با برجام جریان ندارد و در بن‌بست هستیم» افزود: «در حال حاضر تمرکز ما این است که روشن کنیم رژیم را به دلیل نحوه رفتارش با مردم ایران – مردمی که می‌‌خواهند به طور مسالمت‌آمیز اعتراض کنند و صدای‌شان را به گوش دیگران برسانند – پاسخگو خواهیم کرد. ما قبلا با استفاده از تحریم همین کار را کرده‌ایم و در آینده هم خواهیم کرد. تمرکز ما بر این است.»

دور جدید اعتراضات سراسری ایران از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد»، «توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد، به مادرم بگویید دیگر دختر ندارد»، «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه»، و «کردستان، زاهدان، خونین تمام ایران» سر داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

* صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند صحت همه ویدیوها و گزارش‌ها را به طور مستقل تأیید کند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.