آمریکا درخواست بانک ترکیه‌ای متهم به نقض تحریم‌های ایران را بررسی می‌کند

0

[ad_1]

دادگاه عالی آمریکا روز دوشنبه با رسیدگی به درخواست بانک ترکیه‌ای «هالک بانک» برای رد اتهامات پولشویی، کلاهبرداری بانکی، و توطئه کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی موافقت کرد. این پرونده از مواردی است که باعث تیره شده روابط واشنگتن و آنکارا شده است.

دادستان‌های فدرال در نیویورک در سال ۲۰۱۹ علیه این بانک اعلام جرم کردند و آن را به مشارکت در طرحی برای پولشویی حدود ۲۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفت و گاز ایران متهم کردند.

به نوشته رویترز، این بانک در اتهامات کلاهبرداری بانکی، پولشویی و توطئه برای دور زدن تحریم‌ها با استفاده از شرکت‌های پوششی در ترکیه، ایران و امارات متحده عربی خود را بی‌گناه دانست.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، تصمیم دولت آمریکا برای اتهام زدن به این بانک را اقدامی «زشت و غیرقانونی» خواند و بر لغو این پرونده تاکید کرد.

این اتهامات ناشی از تحقیقاتی است که نخستین‌‌بار پس از دستگیری رضا ضراب، یک تاجر طلای ترکیه‌ای-ایرانی در سال ۲۰۱۶ آشکار شد. به گفته دادستان‌ها ضراب با اردوغان روابط نزدیک داشت. ضراب در دادگاه علیه مهمت هاکان آتیلا، یکی از مدیران هالک بانک که در سال ۲۰۱۷ دستگیر شد، شهادت داد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.