آمریکا می‌گوید جواب‌ ایران را داده‌ایم؛ هنوز برای توافق دیر نشده است

0

[ad_1]

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید: «نظرمان را در مورد آخرین پاسخ ایران داده ایم».

پرایس، با اعلام این مطلب در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور، نظر دولت بایدن را تکرار کرد و گفت:» پاسخ ایران گامی به عقب بود، اما هنوز برای نهائی کردن (مذاکرات) دیر نشده است.»

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تا زمانی که بازگشت متقابل به برجام، امنیت ملی ایالات متحده را تأمین کند، دولت بایدن احیای توافق ۷ سال پیش را پیگیری خواهد کرد.

قرارست چهارشنبه، شماری از اعضای دولت بایدن، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان را در جریان تازه‌ترین‌ها در روند مذاکرات بگذارد. رابرت مالی، نماینده ویژه در امور ایران، یکی از این افراد است. پرایس جزئیاتی از اینکه چه مطالبی با اعضای آن کمیته در میان گذاشته خواهد شد نداد و صرفاً گفت:« دولت می‌خواهد اعضای کنگره نیز در جریان باشند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، اضافه کرد که از ابتدا دولت بایدن می‌دانست مذاکرات بطور قطع به توافق منجر نخواهد شد و آخرین پاسخ ایران آن را ثابت کرد.

پرایس اضافه کرد با توجه به اینکه احتمال شکست مذاکرات هم وجود داشت «ما دست از برنامه ریزی برای گزینه‌ای دیگر بر نداشته‌ایم.»

دولت بایدن می‌گوید تنها دلیلی که می‌تواند باعث شکست مذاکرات شود «نخواستن یا نتوانستن» ایران به تبعیت دوباره دو طرف از برجام است.

بنابراین، پرایس، مسئولیت نتیجه مثبت از روند مذاکرات را بر عهده جمهوری اسلامی گذاشت و از ایران خواست که «با حسن نیت و صرف نظر کردن از خواسته های فرابرجامی» به گفتگو ادامه دهد.

با توجه به گزارشهای روز که شماری از پهپادهای ایران که روسیه علیه اوکراین بکار گرفته بود توسط دولت کی‌یف سرنگون شده اند، سخنگوی وزارت خارجه گفت شرارتها و عملکرد منفی ایران در منطقه، و این بار خارج از آن، خود دلیلی بر آن است که احیای برجام ضروری است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.