آمریکا «پلیس امنیت اخلاقی» ایران را به‌دلیل «خشونت علیه زنان» تحریم کرد

0

[ad_1]

در پی کشته شدن مهسا امینی به‌دست نیروهای گشت ارشاد و سرکوب اعتراضات گسترده مردمی، آمریکا «پلیس امنیت اخلاقی» ایران و چند مقام دیگر را به‌دلیل اعمال «خشونت علیه زنان و سرکوب اعتراضات» تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه ۳۱ شهریور پلیس امنیت اخلاقی ایران را به اتهام آزار و خشونت علیه زنان ایرانی و نقض حقوق معترضان ایرانی، تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری همچنین اعلام کرد که کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش، سالار آبنوش، فرمانده عملیات سازمان بسیج کشور، حاج احمد میرزایی، رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران، و وزیر اطلاعات را همراه با منوچهر امان‌اللهی، فرمانده انتظامی استان چهارمحال و بختیاری، و محمد رستمی، رئیس پلیس امنیت اخلاقی انتظامی جمهوری اسلامی را تحریم کرده است.

جان‌باختن مهسا امینی پس از بازداشت از سوی مأموران گشت ارشاد، به موجی از اعتراضات در داخل کشور و واکنش‌های بین‌المللی دامن زده است.

تلویزیون حکومتی جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه شمار کشته‌شدگان اعتراضات به جان‌باختن مهسا امینی را ۱۷ تن اعلام کرد.

عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای که روز ۳۰ شهریور منتشر کرد، معاف بودن ناقضان حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران از هرگونه مجازات را یک «بحران» توصیف کرد و نوشت که «رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل باید از درخواست‌ها برای ایجاد یک سازوکار مستقل تحقیقاتی و پاسخگویی بین‌المللی برای رسیدگی به بحران معافیت از مجازات در ایران پشتیبانی کنند».

در حالی که تصاویر گسترده‌ای از سرکوب اعتراضات مردمی توسط نیروهای انتظامی و امنیتی ایران منتشر شده است، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز پنج‌شنبه اعتراضات خیابانی در ده‌ها شهر ایران پس از مرگ مهسا امینی را «فتنه» نامید و از قوه قضائیه خواست با «دروغ‌پردازان» در فضای مجازی، برخورد «عبرت‌آموز» انجام دهد.

مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله اهل سقز که برای دیدار با خویشاوندان، همراه با خانواده به تهران سفر کرده بود، پس از بازداشت از سوی مأموران گشت ارشاد، روز ۲۵ شهریور جان خود را از دست داد.

با استفاده از گزارش‌های خزانه‌داری آمریکا، رادیو فردا/د.خ/ پ.پ

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.