آمریکا چهار شرکت و یک شخص ایرانی را به اتهام ارسال پهپاد به روسیه تحریم کرد

0

[ad_1]

پهپاد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ایالات متحده ارزیابی می‌کند که تحویل هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی «مهاجر-۶ و شاهد» احتمالاً بخشی از برنامه روسیه برای دستیابی به صدها پهپاد ایرانی است

 دفتر کنترل دارایی های وزارت خزانه داری آمریکا چهار شرکت و یک فرد ایرانی را با اتهام ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه، تحریم کرده است.

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا «شرکت خدمات فرودگاهی سفیران» به اتهام همکاری در ارسال هوایی ادوات نظامی، بخصوص پهپاد تحریم شده است.

 همچنین شرکت «بهارستان کیش» به همراه مدیر عاملش رحمت الله حیدری و دو شرکت «پراور فارس» و «داما» که در زمینه تولید پهپادهای ایرانی فعال هستند نیز توسط دولت آمریکا تحریم شده‌اند.

خبرهای مربوط به فروش پهپاد از سوی ایران به روسیه، توسط وزارت خارجه ایران تکذیب شده است. ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش گفت سابقه همکاری ایران و روسیه در زمینه «فناوری‌های نوین به پیش از آغاز جنگ در اوکراین برمی‌گردد و در مقطع اخیر هیچ تحول خاصی در این ارتباط رخ نداده است.»

اما همزمان برخی نمایندگان مجلس در مصاحبه‌هایی، تمایل روسیه به خرید پهپاد از ایران را نشانه رشد صنایع نظامی کشور توصیف کردند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ایران می‌گوید در توسعه فناوری ساخت پهپادهای نظامی به دستاوردهای مهمی دست یافته است

ایران برای فروش تسلیحات نظامی به روسیه با محدودیت بین‌المللی روبه‌رو نیست. اما آمریکا می‌گوید که پهپادهای ایرانی برای استفاده در اوکراین به روسیه ارسال شده‌اند.

موضع رسمی ایران در جنگ اوکراین، مخالفت با درگیری نظامی است و از طرفین خواسته تا از راه گفت‌وگو مشکلاتشان را حل کنند.

آمریکا اخیرا روسیه را متهم کرد که به خرید تسلیحاتی از کره شمالی نیز روی آورده است.

 برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، روز جمعه گفت: «روسیه به طور فزاینده‌ای انتخاب‌های ناامیدکننده‌ای برای ادامه جنگ بی‌دلیل خود علیه اوکراین انجام می‌دهد.»

او در ادامه گفت: «ایالات متحده متعهد به اجرای دقیق تحریم‌ها علیه روسیه و ایران است و کشورهایی که از جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین حمایت می‌کنند، پاسخگو خواهند بود.»

به گفته آقای نلسون، آمریکا در «هدف قرار دادن تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگانی که در برنامه پهپاد ایران و سپاه آن مشارکت دارند، تردید نخواهد کرد.»

معاون وزیر خزانه داری آمریکا به شرکت های غیر ایرانی و غیر روسی نیز هشدار داد:‌«باید احتیاط زیادی به خرج دهند تا از توسعه پهپادهای ایرانی یا انتقال آنها یا فروش هرگونه تجهیزات نظامی به روسیه برای استفاده علیه اوکراین اجتناب کنند.»

 پیش از این آسوشیتدپرس گزارش داده بود که روسیه اخیراً صدها پهپاد از ایران دریافت کرده که می‌توانند در جنگ این کشورعلیه اوکراین مورد استفاده قرار گیرند. این خبرگزاری افزوده بود که این پهبادها به رغم هشدارهای آمریکا به تهران مبنی بر عدم ارسال آنها، از سوی ایران به روسیه تحویل داده شده است.

 یالات متحده ارزیابی کرده که تحویل هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی «مهاجر-۶ و شاهد» احتمالاً بخشی از برنامه روسیه برای دستیابی به صدها پهپاد ایرانی است.

 به گفته مقامات آمریکایی، اپراتورهای روسی همچنان در ایران در مورد نحوه استفاده از این سیستم‌ها که می‌توانند حملات هوا به زمین، جنگ الکترونیک و هدف‌گیری را در میدان نبرد در اوکراین انجام دهند، آموزش می‌بینند.

 جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید پیش از این تاکید کرده بود که دولت آمریکا «اطلاعاتی دارد مبنی بر اینکه دولت ایران در حال آماده‌سازی چند صد پهپاد برای تحویل به روسیه است.»

 پیش از این هم مقام‌های نظامی آمریکا درباره چنین کاری به ایران هشدار دادند. لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده گفته بود: «این واقعا فکر بدی است و اگر من جای آنها بودم، آن را کنار می‌گذاشتم.» 

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.