آمریکا چهار عضو ارشد سپاه را به دلیل «بازداشت غیرقانونی» شهروندان آمریکایی تحریم کرد

0

[ad_1]

دولت بایدن سرویس امنیت داخلی روسیه و چهار عضو ارشد سپاه پاسداران جمهوری اسلامی از جمله رئیس سازمان اطلاعات این نهاد نظامی را به دلیل مسئولیت‌داشتن یا همدستی در «بازداشت غیرقانونی» اتباع آمریکا در خارج از این کشور، تحریم کرده است.

مقامات ارشد دولت بایدن روز پنج‌شنبه ۷ اردیبهشت در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کردند که هدف از این تحریم‌ها نشان‌دادن عواقب استفاده از شهروندان آمریکایی به منظور «سواستفاده سیاسی یا امتیاز گرفتن» از واشینگتن است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز در بیانیه‌ای که در همین روز منتشر کرده دلیل این تحریم‌ها را «تقویت تلاش‌ها برای بازگرداندن گروگان‌ها و اتباع ایالات متحده»، عنوان کرده است.

روسیه و جمهوری اسلامی ایران، تعدادی از شهروندان آمریکایی را در زندان‌های خود دارند.

آمریکا می‌گوید آنها به صورت «غیرقانونی» و با انگیزه‌‍‌های «سیاسی» بازداشت شده‌اند.

سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز شهروندانی ایرانی-آمریکایی سال‌هاست که با اتهامات امنیتی و جاسوسی در زندان‌های ایران هستند.

اف‌اس‌بی، سازمان امنیت روسیه نیز روز ۱۰ فروردین اعلام کرد که ایوان گرشکوویچ، خبرنگار وال‌استریت جورنال که شهروندی آمریکا را دارد، در شهر یکاترینبورگ روسیه «به اتهام جاسوسی» بازداشت شده است.

محمد کاظمی، رئیس اطلاعات سپاه، روح‌الله بازقندی، معاون ضدجاسوسی اطلاعات سپاه، محمدمهدی سیاری و محمدحسن محقق، معاونان رئیس اطلاعات سپاه،‌ چهار مقام سپاه پاسداران هستند که از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شده‌اند.

این وزارتخانه اعلام کرده که این چهار مقام سپاه پاسداران علاوه بر نقش داشتن در بازداشت و نگهداری اتباع آمریکایی در سرکوب مردم ایران به خصوص در زمان جنبش «زن، زندگی، آزادی» به شکل مستقیم یا غیرمستقیم دست داشته‌اند.

اگرچه دولت آمریکا آمار و ارقامی از اتباع آمریکایی بازداشتی در کشورهای دیگر ارائه نمی‌کند، اما بنیاد جیمز فولی، خبرنگار کشته شده توسط داعش در سوریه اعلام کرده که بیش از ۶۰ تبعه آمریکا در خارج از آمریکا زندانی هستند.

سیامک نمازی یکی از این شهروندان است که چهار ماه پس از دستیابی ایران و قدرت‌های جهانی به برجام در دولت حسن روحانی در سال ۲۰۱۵ به دست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد و کماکان در ایران زندانی است.

مراد طاهباز، بازرگان و از بنیان‌گذاران مؤسسه حیات وحش «میراث پارسیان» که غیر از تابعیت ایران و بریتانیا، تابعیت آمریکا را نیز دارد و عماد شرقی، بازرگان‌ زاده ایران و بزرگ‌شده آمریکا، دو زندانی دیگر آمریکایی- ایرانی در دست جمهوری اسلامی ایران هستند.

وزیر خارجه، مشاور امنیت ملی و نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در دوره اخیر بارها جمهوری اسلامی ایران را به آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران فراخوانده‌اند.

جمهوری اسلامی در طول دهه‌ها برسر آزادی زندانیان خارجی، که آن‌ها را با بهانه «جاسوسی» و اتهامات دیگر حبس می‌کند، معامله مالی و سیاسی کرده است.

یک مقام ارشد دولت بایدن که خواسته نامش فاش نشود، به رویترز گفته است: «اقدام ما هشدار برای کسانی است که در سراسر جهان به اشتباه اتباع آمریکا را بازداشت می کنند.»

این مقام ارشد دولت بایدن گفته که تحریم‌های اعلام شده اولین مورد از مجموعه‌ تحریم‌ها در این زمینه است و واشنگتن در حال بررسی تحریم‌های بعدی است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.