آژانس انرژی اتمی: آثاری از اورانیوم غنی‌شده حدود ۸۴ درصد در ایران پیدا شده است

0

[ad_1]

تاسیسات اتمی ایران

منبع تصویر، IRNA

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که مشغول مذاکره با مقامهای جمهوری اسلامی در باره آثار اورانیوم با غنای نزدیک به ۸۴ درصد است که در تأسیسات ایران پیدا شده. در نسخه‌ای از یک گزارش تازه آژانس که به رویت خبرنگار بی‌بی‌سی رسیده، آمده که ایران پذیرفته احتمالا نوسانات ناخواسته‌ای در فرآیند افزایش خلوص اورانیوم به ۶۰ درصد رخ داده باشد.

مقام‌های ایران پیشتر کشف آثار اورانیوم ۸۴ درصدی را به رسوب مواد رادیواکتیو در سانتریفیوژها و اشتباه بازرس آژانس نسبت داده بودند.

بر اساس این گزارش تازه آژانس، آثاری از اورانیوم غنی شده تا «۸۳/۷ درصد» پیدا شده است. در این گزارش از ایران خواسته شده است تا درباره این میزان غنی‌سازی شفاف‌سازی کند.

این درصد خلوص اورانیوم، نزدیک به غنای ۹۰ درصدی مورد نیاز برای تولید سلاح اتمی است. براساس این گزارش‎ این میزان خلوص اورانیوم در تاسیسات فردو پیدا شده است.

پیشتر خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده بود که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متوجه آثار غنی‌سازی ۸۴ درصدی در تاسیسات هسته‌ای ایران شده‌اند اما هنوز نمی‌دانند که این میزان غنی‌سازی، عمدی بوده یا نتیجه رسوب تصادفی در شبکه لوله‌هایی ازسانتریفیوژهاست.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، البته این گزارش‌ را «تحریف واقعیت و سیاه‌نمایی» توصیف کرد و ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه، نیز اعلام کرد «ایران متعهد به ان‌پی‌تی و موافقت‌نامه جامع پادمان و همکاری حرفه‌ای با آژانس است».

آقای کمالوندی همچنین در واکنش به انتشار خبر بلومبرگ یکشنبه شب به خبرگزاری ایرنا، رسانه رسمی دولت ایران گفت این کشور تا کنون غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد نداشته است و «وجود ذره یا ذرات اورانیوم بالاتر از ۶۰ درصد در فرآیند غنی‌سازی به معنی غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد نیست.»

ایران پیش‌تر غنی‌سازی تا ۶۰ درصد را به آژانس اطلاع داده بود.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس اتمی سازمان ملل متحد در آذر ماه و در پی اعلامیه ایران مبنی بر آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی گفته بود این میزان غنی‌سازی مساله «پیش‌پا افتاده‌ای» نیست و «عواقب» خواهد داشت.

آقای گروسی در نشست «دیالوگ مدیترانه» که توسط وزارت خارجه ایتالیا در رم تشکیل می‌شود و به «رم مد» معروف است، گفت: «ایران به ما اطلاع داده بود (که ظرفیت غنی‌سازی را) سه‌ برابر خواهد کرد. دو برابر نه، سه برابر. یعنی ۶۰٪ که خیلی به مرحله نظامی ۹۰ درصد، نزدیک است.»

گفته شده است که مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «بزودی» به تهران سفر و درباره موارد اختلاف با ایران گفتگو کند از جمله یافتن آثار اورانیوم ۸۴ درصد غنی‌شده.

گفتگو با مهدی صارمی‌فر، روزنامه‌نگار حوزه علوم و فناوری

چند روز پیش آقای کمالوندی گزارش بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص وجود ذرات اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در تاسیسات اتمی ایران، را «یک توطئه» خوانده و گفته بود «بر اساس تعهدات در پادمان‌ها و معاهده ان پی تی ایران حق دارد که غنی سازی را با هر درصدی که بخواهد انجام دهد.»

او در مصاحبه‌ با تلویزیون پرس‌تی‌وی وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی در مورد انتشار گزارش‌هایی در خصوص کشف آثار اورانیوم با غنای ۸۴ درصد از سوی بازرسان سازمان بین‌المللی انرژی اتمی گفت که «به خوبی مشاهده می‌شود که یک توطئه در اینجا در جریان است.»

هفته گذشته، خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متوجه آثار غنی‌سازی ۸۴ درصدی در تاسیسات هسته‌ای ایران شده‌اند اما هنوز نمی‌دانند که این میزان غنی‌سازی، عمدی بوده یا نتیجه رسوب تصادفی در شبکه لوله‌هایی ازسانتریفیوژهاست.

خلوص ۸۴ درصدی اورانیوم، نزدیک به غنای مورد نیاز برای تولید سلاح اتمی است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.