ابراهیم رئیسی عازم نیویورک شد

0

[ad_1]

ابراهیم رئیسی با بدرقه معاون اول خود، جمعی از اعضای کابینه و نماینده ای از دفتر آیت الله خامنه ای، تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد

منبع تصویر، president.ir

توضیح تصویر،

ابراهیم رئیسی با بدرقه معاون اول خود، جمعی از اعضای کابینه و نماینده ای از دفتر آیت الله خامنه ای، تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران برای شرکت در هفتادو هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد عازم نیویورک مقر این سازمان در ایالات متحده شده است.

این اولین بار است که آقای رئیسی از زمان رسیدن به ریاست جمهوری وارد خاک ایالات متحده می‌شود.

سفر او به نیویوک سه روز پس از جان باختن مهسا امینی دختر ۲۲ ساله اهل سقز که برای گردش به تهران سفر کرده و در زمان بازداشت توسط گشت ارشاد به اغما رفت، صورت می گیرد.

برخی از فعالان سیاسی از پیش خواستار تعقیب موضوع اعدام های تابستان ۶۷ در جریان سفر آقای رئیسی به نیویورک شده بودند اما پس از جان باختن مهسا امیری در زمان بازداشت توسط گشت ارشاد، پرسش از رئیس جمهور ایران درباره این فاجعه هم به خواسته قبلی اضافه شده است.

آقای رئیسی با حکم آیت‌الله خمینی عضو هیاتی قضایی برای رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی موسوم به «هیات مرگ» بوده است که در تابستان ۱۳۶۷ دوره محکومیت خود را سپری می کردند. هزاران نفر از این زندانیان طی محاکمات کوتاه به جوخه‌های اعدام سپرده شدند.

برخی از مقام های سابق در دولت آمریکا از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین در دولت دونالد ترامپ، خواستار خودداری ایالات متحده از اعطای ویزای ورود به آمریکا به ابراهیم رئیسی شده بودند.

رئیس جمهور ایران با بدرقه رسمی محمد مخبر معاون اول یکی از اعضای دفتر آیت الله علی خامنه ای و جمعی از اعضای کابینه، عازم نیویورک شد.

آقای رئیسی پیش از ترک تهران به مقصد نیویورک گفته است «اگر با تحریم و تهدید، ملت ایران متوقف می شد، حضور ما در سازمان ملل عزتمندانه نخواهد بود، اما حضور من در این سفر عزتمندانه و با افتخار است.»

رئیس جمهور ایران گفته «این سفر فرصتی برای بیان دیدگاه ها و تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران و همچنین فرصتی برای بیان ظلم هایی است که به ملت ایران و مردم تحت ستم دنیا شده است.»

چه کسانی با رئیسی به نیویورک رفته اند؟

منبع تصویر، president.ir

توضیح تصویر،

ابراهیم رئیسی پیش از سفر به نیویورک در مصاحبه با تلویزیون آمریکایی سی بی اس، پیشنهاد مذاکره بر سر زندانیان دو کشور را تکرار کرده

رسانه های ایران می گویند در هیات همراه ابراهیم رئیسی در سفر به نیویورک حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، علی باقری معاون سیاسی وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد اتمی ، محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور و وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی حضور دارند.

ابراهیم رئیسی سال گذشته برای شرکت در مجمع عمومی سازمان به نیویورک نرفته بود و از سوی دولت ایران آقای امیرعبداللهیان حضور داشت.

آقای رئیسی گفته که در سفر به نیویورک با برخی از رهبران جهان ملاقات خواهد کرد و در زمان ترک تهران وعده داده «اگر فرصت باشد دیداری با ایرانیان مقیم آمریکا و برخی چهره ها خواهم داشت.»

او پیش از سفر به نیویورک در مصاحبه با تلویزیون آمریکایی سی بی اس، پیشنهاد مذاکره بر سر زندانیان دو کشور را تکرار کرده اما در پاسخ به سئوالی درباره دیدار مستقیم با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفته «فکر نمی‌کنم چنین دیداری انجام بگیرد. نه ملاقات و نه مذاکره با وی را مفید نمی‌دانم.»

ایران از دوره ریاست جمهوری حسن روحانی پیشنهاد تبادل زندانی با آمریکا را مطرح کرده است. در حال حاضر دست کم سه زندانی ایرانی-آمریکایی در زندان های ایران در بازداشت هستند.

آقای رئیسی گفته اتباع ایرانی بازداشتی در آمریکا در کار دور زدن تحریم های ایالات متحده به نفع ایران بوده اند.

رئیسی و اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷

همزمان با سفر ابراهیم رئیسی به مقر سازمان ملل در نیویورک موضوع تعقیب قضایی او به دلیل مشارکت در اعدام های گسترده زندانیان در تابستان ۶۷ در فضای رسانه ها مطرح بوده است.

سال گذشته پس از اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران، اگنس کالامار، دبیر کل سازمان عفو بین‌الملل خواستار آن شد که آقای رئیسی بابت اقداماتش که وی آن را «جنایات علیه بشریت» خواند، تحت تحقیقات کیفری قرار گیرد.

آقای رئیسی در اولین کنفرانس خبری پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ در پاسخ به سئوالی درباره اعدام های تابستان ۶۷ گفته بود تمام کارهایی که انجام داده در راستای حقوق بشر بوده و بابت عملکردش به عنوان قاضی در این پرونده باید «مورد تشویق» قرار گیرد.

آیت الله حسینعلی منتظری در زمانی که قائم مقام رهبری ایران بود از اعدام های گسترده زندانیان به عنوان «بزرگترین جنایتی که جمهوری اسلامی مرتکب شده» و «در تاریخ از آن یاد می شود» نام برده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.