احیای برجام ضامن دست‌نیافتن ایران به سلاح هسته‌ای است

0

[ad_1]

دولت بایدن همچنان معتقد است که احیای برجام و اجرای همه مفاد آن تضمین کننده ایجاد مانع برای دسترسی جمهوری اسلامی به مواد لازم جهت تولید بمب اتمی است.

پاتل، در کنفرانس خبری روز چهارشنبه گفت که به همین دلیل دولت بایدن می‌خواهد برجام احیا شود تا دوباره فعالیتهای ایران محدود و توسط آژانس نظارت شود.

پاتل افزود:«آژانس میزان اورانیوم ۶۰٪ موجود در ایران را ۵/۵۵ کیلوگرم برآورد کرده که این میزان ، کاربرد معتبر غیرنظامی ندارد.»

به‌ گفته معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، آمریکا سرگرم بررسی نظرات ایران است که جمعه پیش به واشنگتن رسیده‌ است. او از هرگونه اظهار نظر دیگری در رابطه با اینکه آیا این پایان مذاکرات است یا نه خودداری کرد.

در پی درز کردن بخش‌هایی از تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ایران، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت: «با بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام ، ایران مجبور می‌شود ذخایر اورانیوم غنی‌شده ، به‌غیر از میزان تعیین شده در برجام را از بین ببرد.»

گزارش دوره‌ای آژانس در‌مورد فعالیتهای هسته‌ای ایران حاکی است که میزان اورانیوم غنی شده ۶۰٪ موجود در کشور به اندازه‌ای است که با فرآوری بیشتر به سرعت به ۹۰٪ سوخت لازم برای ساخت بمب اتمی می‌رسد.

ودانت پاتل ، در پاسخ به سؤالات در مورد نقش اسرائيل نیز صراحتاً جوابی نداد و به این اکتفا کرد که واشنگتن در همه مراحل با متحدان خود، از جمله اسرائیل، مشورت می کند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.