اختصاصی؛ سپاه پاسداران مناطقی از استان اربیل را گلوله‌باران کرد

0

[ad_1]

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز شنبه مناطقی از کردستان عراق را هدف حملات توپخانه‌ای قرار داد و ادعا کرد «مواضع گروهک‌های تروریستی و ضد ایرانی وابسته به استکبار جهانی» را منهدم کرده است.

طبق گزارش رسیدە بە بخش فارسی صدای آمریکا، مناطق بَربَزین و سَقَر در شهرستان سیدەکان استان اربیل با حملات توپخانه گلوله‌باران شدە اند.

برخی از پایگاە های احزاب کُرد مخالف حکومت ایران در این مناطق هستند. عبدللە آذربار از مقامات حزب کوملە کردستان ایران بە بخش فارسی صدای آمریکا گفت این حمله خسارات و تلفاتی نداشتە است.

سپاه در بیانیه‌ خود با استفاده از عبارت «اقلیم شمال عراق» به جای اقلیم کردستان عراق، این اقدام خود را «در راستای تضمین امنیت پایدار مرزی» عنوان و مقامات اقلیم کردستان را به «قصور و بی‌توجهی» متهم کرده است.

سپاه پاسداران در بیانیه خود همچنین از مردم اقلیم کردستان خواسته از نزدیک شدن به مقر احزاب «ضد ایرانی» فاصله بگیرند.

احزاب کوملە، دمکرات، پاک، خبات و پژاک در اقلیم کردستان عراق مستقر هستند. ایران این احزاب را به استفاده از خاک اقلیم کردستان برای عملیت نظامی در داخل ایران متهم می کند. احزاب کُرد این اتهام را به کلی رد می کنند و می گویند نیرو های آنها برای فعالیت های سیاسی به داخل ایران می روند نه فعالیت های نظامی.

حملات توپخانه‌ای سپاه به اقلیم کردستان در حالی است که شهرهای مختلف سراسر ایران در روزهای اخیر صحنه تظاهراتی گسترده علیه جمهوری اسلامی بوده است. اگرچه جرقه این اعتراضات با مرگ مهسا امینی در بازداشت پلیس زده شد، اما شعارهای تظاهرکنندگان به سرعت به مطالبه برای سرنگونی کلیت جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

برخی کارشناسان و فعالان سیاسی کُرد در گذشته حمله به کردها را روش جمهوری اسلامی برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات و بحران‌های داخلی توصیف کرده‌اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.