اختلال گسترده اینترنت در ایران؛ از قطع کامل در غرب کشور تا قطع اپراتورها در اکثر شهرها

0

[ad_1]

اینترنت در ایران از صبح دوشنبه با اختلال همراه بود طوری که بر اساس گزارش‌ها در ۱۳ شهر کردستان بطور کامل قطع شد و از عصر دوشنبه اپراتورهای تلفن همراه در اکثر شهرها اینترنت را قطع کردند.

نت‌بلاکس بعنوان سازمانی غیردولتی که وضعیت اینترنت در جهان را رصد می‌کند، تایید کرده است که اینترنت همراه بسیاری از کاربران در ایران قطع شده است. قطعی اینترنت در شرایطی صورت گرفته که شاهد تشدید خشونت و کشتار حاکمیت علیه معترضان هستیم و این مهم، اطلاع‌رسانی در این زمینه را مختل می‌کند.

نت‌بلاکس پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود که اینترنت سراسری از شامگاه دوشنبه ١٩ سپتامبر با اختلال تقریبا کاملی روبرو بوده است.

طبق این گزارش، اینستاگرام و واتس‌اپ از روز چهارشنبه ٢١ سپتامبر در معرض محدودیت شدید قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری ایسنا نیز شامگاه دوشنبه اعلام کرد: «ساعتی پیش اینترنت بین‌الملل اپراتورهای تلفن همراه با اختلال همراه بوده و ظاهرا فقط دسترسی به اینترنت داخلی میسر است.»

این اما ظاهر ماجراست و پیگیری صدای آمریکا از برنامه های آزمایشی در اینترنت ایران حکایت دارد.

یک شهروند در تهران در گفتگو با صدای آمریکا با بیان این مطلب که از عصر روز دوشنبه اینترنت اپراتورها بطور کامل قطع شد، گفت: «این قطع شدن چند بار اتفاق افتاد و هر بار با شرایط خاصی همراه بود.»

وی افزود: «اولین بار پس از یک ساعت اینترنت وصل شد اما صرفا امکان دسترسی به سایت های داخلی فراهم بود.»

به گفته وی دسترسی به سایت‌های داخلی هم قطع شد و پس از دو ساعت مجددا برقرار شد اما با پایین‌ترین سرعت ممکن، بطوری که که دسترسی به سایت های داخلی نیز به سختی ممکن بود.

در حال حاضر اینترنت اپراتورهای تلفن همراه در تهران در برخی مناطق کماکان قطع است.

شهروند دیگری از همدان در گفتگو با صدای آمریکا از کاهش حداکثری سرعت اینترنت و صرفا دسترسی به سایت‌های داخلی خبر داد. وی در ادامه از قطعی اینترنت در شهرهای همجوار کردستان خبر داد و گفت: «هرچه از کردستان فاصله می‌گیریم وضعیت اینترنت بهبود نسبی پیدا می‌کند.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.