اخطار ایران به کشورهای میزبان نیروهای نظامی آمریکا

0

[ad_1]

همزمان با گسترش تنش‌ها میان ایران و اسرائیل بر سر اقدامات نظامی ایران در منطقه و افزایش اختلافات بر سر توافق هسته‌ای برجام، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت که جمهوری اسلامی به کشورهای میزبان نیروهای نظامی آمریکا اخطار کتبی داده است.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران، چهارشنبه ۱۶ شهریور با انتشار مطلبی در پیام‌رسان فارسی روبیکا، ایالات متحده را متهم کرد که «امکانات جاسوسی و عملیاتی» خود در منطقه خلیج فارس و دریای عمان را در اختیار اسرائیل قرار داده است.

به گفته باقری، آمریکا با «اتصال» اسرائیل به ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) قصد دارد «جای خالی خود» در خلیج فارس و دریای عمان را پر کند. او این اقدام را تهدیدی برای ایران دانست و گفت که از طریق وزارت امور خارجه ایران به کشورهای میزبان ارتش آمریکا اخطار کتبی ارسال کرده است.

همزمان با این اخطار رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران، سخنگوی این ستاد نسبت به «تقابل بیش از حد» با آمریکا هشدار داد و گفت که این ممکن است باعث شود «از نظم نوین جهانی غافل شویم.»

وزارت دفاع ایالات متحده روز جمعه ۲۶ دی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که آن وزارتخانه پس از بررسی «طرح فرماندهی متحد» خود، اسرائیل را از حوزه اختیارات ستاد فرماندهی اروپایی ایالات متحده خارج، و به حوزه سنتکام اضافه کرده است. وزارت دفاع آمریکا هر دو سال یک بار، محدوده‌ها و حوزه‌های دفاعی را با توجه به روابط و محیط عملیاتی، بررسی می‌کند.

این بیانیه می‌افزاید: «کاهش تنش‌ها میان اسرائیل و کشورهای عربی همسایه‌اش متعاقب توافق‌های ابراهیم، فرصتی استراتژیک را به ایالات متحده داد تا شرکای کلیدی خود را علیه تهدیدهای مشترک در خاورمیانه، همسو کند.»

وزارت دفاع آمریکا همچنین اعلام کرد: «اسرائیل از اصلی‌ترین متحدان استراتژیک ایالات متحده است و این اقدام فرصت‌های بیشتری را برای همکاری میان متحدان سنتکام به وجود می‌آورد و همزمان همکاری قدرتمند بین اسرائیل و متحدان اروپایی‌مان را حفظ می‌کند.»

از سال ۲۰۱۸ و از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، از توافق هسته‌ای برجام خارج شد و بار دیگر تحریم‌های شدیدی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد، رویارویی‌های دوره‌ای بین نیرو‌های مسلح ایران و نیرو‌های آمریکایی در خلیج فارس رخ داده است.

پیشتر نیز ارتش ایران اعلام کرده بود که به پهپاد‌های آمریکایی، که به گفته آن سعی داشتند به یک منطقه برگزاری مانور نظامی ایران در نزدیکی دهانه خلیج فارس نزدیک شوند، هشدار داده است. ادعایی که سنتکام آن را رد کرد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.