ادای احترام رهبران جهان به «ملکه‌ای خوش قلب»

0

[ad_1]

ملکه الیزابت در کنار باراک اوباما

منبع تصویر، Getty Images

رهبران و شخصیت‌های جهان به ملکه الیزابت دوم، که در سن ۹۶ سالگی درگذشته، ادای احترام کرده‌اند.

آنها در پیام‌های خود از وظیفه شناسی عمیق و استقامت، و همچنین حس شوخ طبعی و محبت او سخن گفتند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، از او به عنوان یک «ملکه خوش قلب» که «دوست فرانسه بود» یاد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، گفت که ملکه «در دوران حاکمیت خود با وقار، برازندگی و اخلاق کاری خستگی ناپذیر» قوه تخیل جهانیان را «تسخیر» کرد.

آقای اوباما که چندین دیدار با ملکه الیزبات داشت در بیانیه‌ای گفت: «ما بارها تحت تاثیر رفتار گرم او، نحوه برخورد آرامش‌بخش او، و شوخ طبعی قابل توجه او در لحظات پر زرق و برق و خاص قرار گرفتیم.»

جو بایدن، رئیس جمهور کنونی آمریکا، او را چیزی «بیش از یک حکمران» توصیف کرد و گفت «او معرف یک دوران بود.»

او درباره سفر سال ۲۰۲۱ به بریتانیا به عنوان رئیس جمهور گفت «او با ذکاوت خود ما را مسحور کرد، با مهربانی خود ما را تحت تاثیر قرار داد و درایتش را از ما دریغ نکرد.»

ملکه الیزابت دوم در دوران سلطنت خود با ۱۴ رئیس جمهور آمریکا ملاقات کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، گفت که او «هرگز دوستی سخاوتمندانه، درایت بی‌کران و حس شوخ‌طبعی علیاحضرت الیزابت را فراموش نمی‌کند.»

منبع تصویر، 10 DOWNING STREET

او در شبکه اجتماعی خود، تروت سوشیال، نوشت: «چه بانوی بزرگ و زیبایی بود – هیچ همتایی نداشت!»

در دوران سلطنت ملکه در کانادا ۱۲ نخست وزیر به قدرت رسیدند. جاستین ترودو به فاصله کوتاهی بعد از درگذشت او در سخنانی احساساتی گفت که ملکه «به وضوح عشقی عمیق و پایدار نسبت به کانادایی‌ها داشت.»

آقای ترودو گفت «در جهانی پیچیده، وقار و عزم پایدار او به همه ما آرامش می‌بخشید» و افزود که او دلتنگ «حرف‌های» او خواهد شد که همیشه «معقول، نغز، پر از کنجکاوی، مفید، خنده‌دار و خیلی بیش از اینها» بود.

او که سعی می‌کرد جلو اشک‌هایش را بگیرد گفت: «او یکی از آدم‌های محبوب من در همه دنیا بود، و دلم برای او تنگ خواهد شد.»

منبع تصویر، Getty Images

«یک شخصیت فوق العاده»

ولیم-الکساندر پادشاه هلند که نسبت دوری با ملکه الیزابت دارد گفت که او و ملکه ماکسیما با «احترام عمیق و عشق زیاد» ملکه الیزابت که شخصیتی «باثبات و خردمند» بود را به یاد می‌آورند.

شاه فیلیپ و ملکه ماتیلدا از بلژیک هم گفتند که ملکه الیزابات «یک شخصیت فوق‌العاده بود … که در تمام دوران سلطنتش از خود وقار، شهامت و ایثار به نمایش گذاشت.»

نارندرا مودی، نخست وزیر هند، هم به «ملاقات‌های به یاد ماندنی» با ملکه در بریتانیا اشاره کرد.

او در توییتی نوشت: «هرگز گرما و مهربانی او را فراموش نمی‌کنم. در جریان یکی از ملاقات‌ها او دستمالی که مهاتما گاندی در روز عروسی‌اش به او هدیه کرده بود را نشانم داد. این رفتار محبت‌آمیز او را هرگز فراموش نمی‌کنم.»

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، در بیانیه‌ای به «شوخ طبعی حیرت انگیز» او اشاره کرد و گفت که «تعهد او به آشتی آلمان-بریتانیا بعد از وقایع هولناک جنگ جهانی دوم فراموش نمی‌شود.»

منبع تصویر، Getty Images

«حضوری اطمینان بخش»

الیزابت طی هفت دهه به عنوان ملکه شاهد تغییرات فوق‌العاده بود، موضوعی که در برخی از پیام‌های یادبود منعکس شده است.

باراک اوباما اشاره کرد که او «دوره‌هایی از رفاه تا رکود – از فرود انسان بر ماه تا سقوط دیوار برلین را تجربه کرد.»

مایکل دی هیگینز رئیس جمهور ایرلند به «وظیفه شناسی فوق‌العاده» ملکه که «جایگاهی منحصر به فرد در تاریخ بریتانیا دارد» ادای احترام کرد.

او در بیانیه‌ای بلند نوشت: «سلطنت ۷۰ ساله او دربرگیرنده دوره‌هایی از تغییرات عظیم بود، و او در این دوران با حضور خود منبع اطمینان بخشی برای مردم بریتانیا بود.»

مایکل مارتین، رئیس دولت ایرلند، هم به نیکی  از او یاد کرد و گفت: «مشهود است که او خود را وقف انجام وظیفه و خدمت به مردم کرد و خرد و تجربه او حقیقتا منحصر به فرد بود.»

منبع تصویر، Getty Images

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، گفت که حضور ملکه الیزابت «طی چند دهه تغییرات وسیع، از جمله رفع استعمار از آفریقا و آسیا و تکامل سرزمین‌های مشترک المنافع مایه اطمینان بود.»

اسحاق هرتزوگ رئیس جمهور اسرائیل هم با اشاره به تغییرات عظیم در هفت دهه سلطنت ملکه الیزابت گفت که «او نماد ثبات، رهبریِ مسئولانه، و چراغ روشن اخلاق، انسانیت و وطن‌دوستی بود.»

هرچند ملکه الیزابت هرگز از اسرائیل بازدید نکرد اما چارلز، ادوارد، ویلیام و شاهزاده فقید فیلیپ – که مادرش در بیت المقدس دفن شده – به این کشور رفته‌اند.

آقای هرتزوگ نوشت: «ملکه الیزابت یک چهره تاریخی بود: او تاریخ را زیست، تاریخ ساخت و درگذشت او میراثی چشمگیر و الهام‌بخش به جا می‌گذارد.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.