ارائه استارلینک برای ایران باید از مجرای «اوفک» پیگیری شود

0

[ad_1]

جیک سالیوان در پاسخ به پرسش صدای آمریکا در مورد توییت اخیر ایلان ماسک در رابطه با تلاش برای دریافت معافیت از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران برای اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، گفت که ایالات متحده در گذشته معافیت‌هایی را برای توانایی ارتباط مردم ایران در نظر گرفته است.

او گفت که این پرونده باید از طریق کانال‌های مناسب دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری (اوفک) دنبال شود.

جیک سالیوان در رابطه با نحوه اعمال این گونه معافیت‌ها گفت: «من شما را به دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری [اوفک] ارجاع می‌دهم. البته ما در گذشته برای برقراری ارتباطات مردم ایران با یکدیگر و با جهان معافیت‌های مختلفی را در نظر گرفته‌ایم. اما من نمی توانم به طور خاص در این مورد صحبت کنم.»

ایلان ماسک، مالک شرکت استارلینک، شامگاه دوشنبه در توییتی گفت که برای معافیت از تحریم‌های ایران و راه‌اندازی اینترنت استارلینک ایران اقدام خواهد کرد. استارلینک تنها فرستنده اینترنت ماهواره‌ای جهان است.

ایلان ماسک در پاسخ به درخواست یک کاربر برای ارائه خدمات و پوشش اینترنت برای مردم ایران، نوشت که استارلینک درخواست خواهد کرد که در مورد ایران معافیت‌های تحریمی دریافت کند.

جمهوری اسلامی در واکنش به تظاهرات سراسری مردم ایران به قتل مهسا امینی در بازداشت پلیس، سرعت اینترنت را بسیار پایین آورده یا در برخی شهرها به کلی قطع کرده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

در تازه‌ترین واکنش‌ها به مرگ تحت بازداشت مهسا امینی، معترضان در استان‌های ایلام، مازندران، قزوین، مرکزی، گرگان، و همدان نیز به موج اعتراضات پیوستند. این اعتراضات که از ۲۶ شهریور آغاز شده، طی چهار روز دست‌کم در ۱۵ استان جریان داشته است.

بنا بر گزارش‌ها، این اعتراض‌ها تاکنون در استان‌های کردستان، تهران، البرز، خراسان مرکزی، آذربایجان شرقی و غربی، گیلان، اصفهان، قزوین، کرمانشاه، گرگان، و مازندران برگزار شده است. در چهارمین روز، علاوه بر گسترش اعتراضات دانشجویی، شماری از کسبه بازار بزرگ تهران با شعار «مهسا امینی، روحت شاد» به صف معترضان پیوسته‌اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.