ارز مسافرتی چیست | شرایط دریافت + مدارک و فهرست صرافی‌های مجاز

0

[ad_1]

مراجعه به صرافی‌های دارای مجوز رسمی از سوی بانک مرکزی، یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت ارز مسافرتی است.

مسافرانی که قصد سفر به یکی از کشورهای خارجی را دارند، می‌توانند پیش از سفر، برای دریافت ارز مسافرتی اقدام کنند که از سوی بانک مرکزی پرداخت می‌شود. مراجعه به صرافی‌های بانکی، صرافی‌های دولتی و صرافی‌های خصوصی دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی، از راه‌های دریافت ارز مسافرتی هستند.

در این مطلب به صرافی‌های مجاز عرضه ارز مسافرتی و همچنین به شرایط دریافت و مقدار آن اشاره شده است. مسافران خارج از کشور می‌توانند با مراجعه به این صرافی‌ها، ارز مسافرتی موردنظر خود را دریافت کنند. 

هرآنچه باید درباره دریافت ارز مسافرتی بدانید:

ارز مسافرتی چیست؟

ارز

منبع عکس: fartaknews.com

ارز مسافرتی کمک هزینه سفر برای افرادی است که قصد سفر به خارج از کشور را دارند. این کمک هزینه بر اساس مصوبه‌ای که از سوی بانک مرکزی صادر شده است به مسافران تعلق می‌گیرد. قیمت ارز مسافرتی که بانک مرکزی روزانه آن را اعلام می‌کند، از قیمت آزاد ارز در بازار پایین‌تر است. ارز مسافرتی، نرخ ثابت و از پیش تعیین‌شده‌ای ندارد و اغلب شامل مالیات نیز می‌شود؛ با این وجود، برای پوشش بخشی از مخارج سفر مناسب است و مسافرانی که قصد سفر خارجی دارند، ترجیح می‌دهند برای کاهش هزینه‌های خود آن را دریافت کنند.

برای تهیه این نوع ارز که توسط بانک مرکزی پرداخت می‌شود لازم است ابتدا اطلاعات هویتی و درخواست خرید ارز خود را در سامانه اینترنتی «بازار متشکل ارز ایران» وارد کنید. در صورت تایید صلاحیت برای خرید ارز بر اساس مقررات بانک مرکزی، سامانه مذکور فهرستی از نزدیک‌ترین شرکت‌های صرافی را نمایش می‌دهد و پس از انتخاب یک صرافی توسط متقاضی، اطلاعات درخواست برای صرافی منتخب ارسال می‌شود. متقاضی می‌تواند با همراه داشتن کارت ملی در زمان تعیین‌شده به صرافی مراجعه و ارز مورد نیاز را خریداری کند.

شرایط دریافت ارز مسافرتی

ارز دولتی

منبع عکس: techrato.com

با توجه به قوانینی که بانک مرکزی برای پرداخت ارز مسافرتی به متقاضیان اعلام کرده است، مسافران باید برای دریافت ارز مسافرتی از شرایط زیر مطلع باشند:

  • ارز مسافرتی تنها یک بار در سال به مسافران تعلق می‌گیرد.
  • ارز مسافرتی تنها به مسافران کشورهای خارجی تعلق می‌گیرد و هنگام تقاضا برای دریافت باید بلیط سفر هوایی، ویزای کشور مقصد، گذرنامه معتبر، رسید پرداخت عوارض خروج از کشور، کارت بانکی به نام شخص متقاضی، خط تلفن همراه به نام مسافر درخواست‌کننده و نشانی کامل و کد پستی او ارائه شود.
  • برای دریافت ارز مسافرتی برای سفر زیارتی، باید نام مسافر در پرتال سازمان حج و زیارت ثبت و کد رهگیری دریافت شده باشد.
  • ارز مسافرتی به سفرهای زمینی تعلق نمی‌گیرد.

مقدار و تعداد دریافت ارز مسافرتی چقدر است؟

مقدار ارز مسافرتی

منبع عکس: fararu.com

تا پیش از زمستان ۱۴۰۰، سهمیه ارز مسافرتی، معادل ۲۰۰۰ یورو، یک بار در سال به هر شخصی که قصد سفر به خارج از کشور را داشت تعلق می‌گرفت. از دی ماه سال ۱۴۰۰ طبق بخشنامه‌ای که از سوی بانک مرکزی صادر شد، سقف فروش ارز مسافرتی کاهش پیدا کردهدف بانک مرکزی برای این کار، بهبود وضعیت خریدوفروش ارز مسافرتی بود. در تیر ماه ۱۴۰۱ این مقدار مجدد کاهش یافت. بر اساس این ابلاغیه، مقدار ارزی که به هر مسافر تعلق می‌گیرد، با توجه به نوع سفر به‌صورت زیر اعلام شده است:

  • سفر هوایی با ویزا: معادل ۵۰۰ یورو
  • سفر هوایی بدون ویزا: معادل ۳۰۰ یورو
  • سفر زیارتی: ۱۰۰ دلار

متقاضیان و مسافران خارج از کشور این گزینه را در اختیار دارند که از صرافی‌های مجاز، تا ۲۰۰۰ یورو با نرخ بازار، ارز آزاد خریداری کنند.

برای دریافت سایر ارزها، معادل این مقادیر به از سوی صرافی‌ها پرداخت می‌شود که بر اساس درخواست مشتری و موجود بودن آن ارز در صرافی، امکان‌پذیر است؛ در غیر این صورت، پرداخت به یورو و دلار انجام خواهد شد.

چه کسانی نمی‌ توانند ارز مسافرتی دریافت کنند؟

صرافی

منبع عکس:

  • افراد مقیم خارج از کشور و دو تابعیتی مجاز به دریافت ارز مسافرتی نیستند.
  • به افراد با گذرنامه‌های خدمات و سیاسی ارز مسافرتی تعلق نمی‌گیرد.
  • افراد زیر ۱۸ سال امکان دریافت ارز مسافرتی را ندارند.

لیست صرافی‌ های مجاز برای اعطای ارز مسافرتی

صرافی ملی

منبع عکس: eghtesadnews.com

کلیه صرافی‌های بانکی، صرافی‌های دولتی و صرافی‌های خصوصی دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی، با دریافت مدارک و کنترل آن‌ها، ارز مسافرتی را به یورو یا معادل دلاری یا پوندی عرضه می‌کنند. شعب ارزی بانک ملی، ملت، سامان، تجارت و پارسیان صرافی‌های بانکی نیز برای فروش ارز مسافرتی مشخص شده‌اند.

در هر استان صرافی‌هایی با شرایط لازم برای ارائه ارز مسافرتی فعالیت می‌کنند که در شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز لیست کاملی از آن‌ها قابل‌مشاهده است. همچنین می‌توان از طریق مراجعه به سامانه اینترنتی بازار متشکل ارز ایران و پس از گذراندن مراحل ثبت‌نام، فهرست صرافی‌های مجاز را بررسی کرد. بعد از ثبت درخواست برای صرافی موردنظر، زمان مراجعه به صرافی و دریافت ارز مسافرتی، به فرد متقاضی اعلام خواهد شد.

پرسش‌های متداول

مزیت ارز مسافرتی چیست؟

قیمت ارز مسافرتی که بانک مرکزی روزانه آن را اعلام می‌کند، از قیمت آزاد ارز در بازار پایین‌تر است.

آیار ارز مسافرتی مشمول مالیات می‌شود؟

چند نوبت می‌توان از ارز مسافرتی استفاده کرد؟

ارز مسافرتی تنها یک بار در سال به مسافران تعلق می‌گیرد.

آیا دریافت ارز مسافرتی نیاز به ثبت‌نام دارد؟

ابتدا اطلاعات هویتی و درخواست خرید ارز خود را در سامانه اینترنتی «بازار متشکل ارز ایران» وارد کنید.

منبع عکس کاور: eghtesadonline.com

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.