استفاده از استارلینک نیازمند ارسال تجهیزات به ایران است

0

[ad_1]

کریم سجادپور، پژوهشگر در موسسه کارنگی، روز یکشنبه در توئیتی‌هایی نوشت که با ایلان ماسک، درباره استارلینک در ایران صبحت کرده و ایلان ماسک اجازه داده است تا این اطلاعات را به اشتراک بگذارد که: «استارلینک اکنون در ایران فعال شده است. این مستلزم استفاده از پایانه های داخل کشور است که من گمان می کنم دولت [ایران] از آن حمایت نخواهد کرد، اما اگر کسی بتواند ترمینال ها را وارد ایران کند، کار خواهد کرد.»

به گفته سجادپور مقامات دولت بایدن آماده کمک برای فرستادن ترمینال‌های استارلینک به ایران هستند، اما دو چالش اصلی وجود دارد، مالی و لجستیکی. راه اندازی و نگهداری هزاران پایانه استارلینک در ایران میلیون ها دلار هزینه خواهد داشت. این چالش به گفته او قابل حل است و چالش بزرگتر لجستیکی است.

سجادپور نوشته است که ایلان ماسک و دولت آمریکا ۱۵ هزار کیت استار لینک به اوکراین فرستاده‌اند اما دولت اوکراین یک متحد نزدیک آمریکا است و مشتاقانه همکاری می‌کند در حالی که «رژیم ایران می‌خواهد اینترنت را ببندد تا مردم را در خاموشی نگه دارد.»

سجادپور در این مورد هم نوشته است که این چالش نیز باید قابل حل باشد، اما نه تنها به حمایت فعال دولت آمریکا و استارلینک نیاز دارد، که از کمک نابغه‌های جامعه درخشان فناوری ایرانی-آمریکایی در «سیلیکون ولی» (قطب فناوری اطلاعات آمریکا در کالیفرنیا) و جاهای دیگر که به گفته سجادپور بسیاری از آنها با ایلان ماسک دوست هستند، بسیار سود خواهد برد.

سجادپور می‌نویسد که «بهترین راهی که ایالات متحده می تواند به ایرانیان کمک کند این است که مانع از توانایی رژیم ایران در قطع اینترنت و جلوگیری از ارتباط آنها با یکدیگر و جهان خارج شود. آخرین باری که دولت ایران این کار را کرد، طبق گزارش

ها ۱۵۰۰» نفر را کشتند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.