استفاده ایران از زندانیان آمریکایی به عنوان اهرم سیاسی، ظالمانه است

0

[ad_1]

یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید به بخش فارسی صدای آمریکا درباره تایید تغییر وضعیت سیامک و باقر نمازی‌ گفت آزادی زندانیان آمریکایی در ایران همچنان جزو اولویت‌های دولت بایدن است. وی گفت زندانی‌کردن ناعادلانه آمریکایی‌ها در ایران برای استفاده به عنوان اهرم سیاسی، ظالمانه است.

شنبه وکیل سیامک و باقر نمازی به صدای آمریکا تائید کرد که وضع این دو شهروند ایرانی آمریکایی در ایران تغییر کرده است. جمهوری اسلامی اجازه خروج به باقر نمازی داده و فرزند او سیامک نمازی نیز به مرخصی موقت فرستاده شد.

یکی از سخنگویان شورای امنیت ملی کاخ سفید شنبه شب ۹ مهرماه در پاسخ به فرهاد پولادی از صدای آمریکا گفت «زندانی کردن ناعادلانه شهروندان ایالات متحده توسط ایران برای استفاده به عنوان اهرم سیاسی ظالمانه است. اولویت ما این است که همه شهروندان به‌طور غیرقانونی بازداشت شده را به سلامت و در اسرع وقت به خانه بازگردانیم و پرونده‌های شهروندان آمریکایی ربوده شده و مفقودی را حل کنیم.»

این سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین به عماد شرقی و مراد طاهباز به عنوان دیگر افراد زندانی در ایران اشاره کرد.

واکنش وزارت خارجه آمریکا

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم شنبه شب در یک بیانیه کوتاه از تغییر وضعیت نمازی‌ها در ایران استقبال کرد.

آقای پرایس گفت که در تغییر وضعیت نمازی‌ها، دبیرکل سازمان ملل، سوئیس، قطر، عمان، امارات و بریتانیا نقش داشتند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد سایر آمریکایی‌های زندانی در ایران باید فورا آزاد شوند.

عصر شنبه ۹ مهر، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که باقر نمازی شهروند ایرانی_آمریکایی زندانی در ایران، اجازه یافت برای پی‌گیری درمان از کشور خارج شود. به تعامل با مقامات ایرانی در مورد طیفی از موضوعات مهم از جمله وضعیت منطقه‌ای، توسعه پایدار و ارتقا و حمایت از حقوق بشر، ادامه خواهیم داد.

جرد گینزر، وکیل خانواده باقر و سیامک نمازی در پاسخ کتبی به کامبیز توانا از صدای آمریکا این خبر را تائید کرد.

ادعای سایت نزدیک به نهاد امنیتی ایران

روز شنبه نور نیوز، سایت نزدیک به شورایعالی امنیت ملی ادعا کرد طی هفته‌های اخیر مذاکرات فشرده‌ای با وساطت یکی از کشورهای منطقه درباره آزادسازی هم‌زمان زندانیان ایران و آمریکا انجام و میلیاردها دلار از منابع ارزی مسدود شده ایران نیز در این چارچوب در شرف آزادسازی است. ادعای این سایت در حالی است که هنوز دولت بایدن به این خبر واکنشی نشان نداده است. دو هفته پیش، دولت بایدن به کنگره بن‌بست مذاکرات احیای برجام را اعلام کرد.

تغییر وضعیت این دو زندانی ایرانی و آمریکایی در حالی است که در دو هفته اخیر ایران شاهد اعتراضات سراسری است. دولت آمریکا تاکنون در چند نوبت حمایت خود را از اعتراضات ایران اعلام کرده است.

پیشتر، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن گفت که «ما همچنان وحشیگری و سرکوب علیه شهروندان و زنان شجاع ایران را که صرفاً برای استیفای حقوق،کرامت و عدالت خود راهپیمایی می کنند، محکوم می‌کنیم و همچنان نه تنها در گفتار، بلکه در عمل در کنار آنها ایستاده‌ایم.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.