استفاده بیشتر روسیه از شاهد-۱۳۶؛ رئیس جمهوری اوکراین تشکیل جلسه داد

0

[ad_1]

مقامات اوکراینی می‌گویند رئیس جمهوری و مقامات امنیتی اوکراین روز دوشنبه برای بررسی چگونگی مقابله با استفاده روسیه از «انواع جدید تسلیحات» جلسه‌ای تشکیل دادند. این جلسه پس از افزایش حملات روسیه در منطقه اودسا با استفاده از پهپادهای رزمی ایرانی صورت گرفته است.

به نوشته رویترز، یک سخنگوی تشکیلات اداری منطقه‌ای اودسا در یک نشست خبری گفت روسیه در چند روز گذشته با استفاده از پهپاد شاهد-۱۳۶ به اهدافی در منطقه حمله کرده است.

گزارش رویترز به نقل از سخنگوی تشکیلات اداری منطقه‌ای اودسا از اصابت قرار گرفتن دست‌کم یک هدف نظامی نامعلوم در حمله روسیه به منطقه جنوبی اودسا با استفاده از پهپاد شاهد-۱۳۶ در ساعات اولیه روز دوشنبه خبر می‌دهد.

این سخنگو گفت: «دشمن سعی می‌کند در استفاده از موشک‌ها صرفه جویی کند… این «شاهد»ها بسیار ارزان‌تر هستند، می‌توان آنها را بسیار بیشتر و به صورت جفت استفاده کرد. ما دیدیم که دشمن حتی می‌تواند چندین پهپاد (شاهد-۱۳۶)…را برای یک حمله گسیل کند.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز جمعه استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی را محکوم کرد، کی‌یف اعتبارنامه سفیر جمهوری اسلامی ایران را پس گرفت و کارمندان دیپلماتیک جمهوری اسلامی را در کی‌یف کاهش داد.

تهران اما ارسال هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه را رد کرد و گفت به اقدام اوکراین پاسخ «متناسب» خواهد داد.

دفتر رئیس جمهوری اوکراین گفت زلنسکی روز دوشنبه با والری زالوژنی، فرمانده ارتش، رئیس اطلاعات نظامی، وزیر دفاع و دیگر کارکنان ارشد امنیتی و نظامی اوکراین دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

دفتر رئیس جمهوری اوکراین در بیانیه‌ای بدون اشاره به جزئیات جلسه گفت: «در این نشست، شرکت کنندگان به طور جداگانه بر موضوع استفاده دشمن از انواع جدید سلاح ها تمرکز کردند و برنامه‌هایی را برای مقابله با این تجهیزات ترسیم کردند.»

مقامات نظامی در جنوب اوکراین روز شنبه گفتند که روز جمعه چندین پهپاد شاهد-۱۳۶ را بر فراز دریا در نزدیکی بنادر اودسا و پیودنیی سرنگون کردند.

به طور جداگانه، نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین مهاجر-۶ را که از شاهد-۱۳۶ بزرگتر است، برای نخستین‌بار در اوکراین سرنگون شد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.