اصابت موفقیت آمیز فضاپیمای ناسا به یک سیارک و تغییر مسیر آن

0

[ad_1]

شلیک سفینه «دارت» ناسا با یک سیارک با موفقیت انجام شد.

تصاویر زنده مخابره شده از عملکرد این فضاپیما به لطف دوربین تعبیه شده در آن برخورد موفقیت‌آمیز این سفینه با سیارکی موسوم به «دیمورفوس» با ابعاد یک ورزشگاه فوتبال و در فاصله ۱۱ میلیون کیلومتری کره زمین را مستند کردند.

فضاپیمای «دارت» با سرعتی معادل ۲۴ هزار کیلومتر در ساعت به سیارک «دیمورفوس» برخورد کرد.

هدف از این تصادف عمدی و برنامه‌ریزی‌شده این سفینه با سیارک مورد ذکر، درک بهتر از امکان و چگونگی منحرف کردن یک جرم فضایی در مسیر زمین یا به عبارت دیگر پیشگیری از برخورد احتمالی سنگهای آسمانی با کره زمین بود.

برنامه‌ریزی مأموریت فضاپیمای «دارت» که با بودجه‌ای ۳۳۰ میلیون دلاری عملی شد و حدود ۷ سال به‌درازا کشید، نشان داد که انسان قادر است با بهره گیری از یک فضاپیما مسیر یک سیارک را منحرف کرده و از تصادم احتمالی آن با زمین جلوگیری کند.

معاون سرپرست «ناسا» دقایقی پس از اصابت فضاپیما به سیارک در دوشنبه گفت: «ناسا در جهت منافع بشریت کار میکند و بنابراین، برای ما انجام چنین کاری به منزله تحقق نهایی مأموریت ما است. این یک اقدام تکنولوژیک است که شاید یک روز خانه و کاشانه ما را نجات بخشد.»

فضاپیمای «دارت» که در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ میلادی توسط یک موشک شرکت خصوصی «اسپیس ایکس» رهسپار فضا شد، بیشتر مسیر خود را تحت راهنمایی مدیران پرواز «ناسا» پیمود و سپس کنترل پرواز به یک سیستم ناوبری در داخل فضاپیما انتقال یافت.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.