اعتراضات ایران؛ فصل اول قیام «زن، زندگی، آزادی» چه چیزی را عوض کرده؟

0

[ad_1]

  • نویسنده, علی سودایی
  • شغل, بی‌بی‌سی
خاکسپاری در ایران

منبع تصویر، UGC

توضیح تصویر،

زنان در خاکسپاری ژینا روسری‌هایشان را از سر کشیدند

خبر انتقال زنی جوان به بیمارستان پس از بازداشت به دست گشت ارشاد حساسیتی کم‌سابقه برانگیخته بود و وقتی که او جان باخت معترضانی پراکنده دور بیمارستان جمع شدند. نه مرگ فجیع زندانیان در ایران جدید بود و نه تجمع اعتراضی، اما یک روز بعد و در شنبه ۲۶ شهریور، مراسم خاکسپاری آن زن جوان خبر از آغاز فصلی تازه در سیاست ایران می‌داد: زنان سوگوار روسری‎‌هایشان را برداشتند و در هوا می‌چرخاندند، شعارهایی علیه حجاب داده شد و شعار «زن، زندگی، آزادی» و بر مزار ژینا (مهسا) امینی یک پیشگویی نقش بست که به سرعت تحقق به پیوست:‌ «ژینا جان، تو نمی‌میری، نامت رمز می‌شود.»

یک روز بعد فعالان جنبش زنان فراخوانی برای تجمع در بلوار کشاورز تهران دادند و در روز دوشنبه جمعیتی بزرگ در مرکز تهران رویاروی ماموران ایستاد.

ظرف کمتر از یک هفته ده‌ها شهر ایران صحنه اعتراضاتی گسترده شد که صحنه‌هایی بی‌نظیر آفریدند: دخترانی که روسری از سر برداشته و مبارزه‌جویانه بر بلندی‌های شهر می‌ایستادند، زنانی که با خشم موهایشان را می‌چیدند، حلقه‌های جشن و رقص خیابانی با آتشی که حجاب اجباری در آن شعله می‌کشید.

تصویر زنان جوانی که با جسارت علیه حکومت مردان روحانی سالخورده و محافظه‌کار شعار «زن، زندگی، آزادی» می‌دادند چنان اثرگذار بود که افکار عمومی جهان را به سرعت تسخیر کرد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.