اعتراضات ضدحکومتی ایران در رسانه‌های منطقه؛ «انقلاب کافه تریا» ادامه دارد

0

[ad_1]

رسانه‌های منطقه از جمله خبرگزاری آناتولی ترکیه، الغد اردن و چند رسانه دیگر به پوشش اعتراضات ضدحکومتی در ایران از جمله در سیستان و بلوچستان و کشته و زخمی شدن ده‌ها معترض پرداخته‌اند.

آنها به سخنان مولوی عبدالحمید هم توجه ویژه‌ای کرده اند. العربیه نوشته مولوی عبدالحمید از جمهوری اسلامی خواسته تا با نظارت نهادهای بین‌المللی یک همه‌پرسی برگزار کند.

در این میان، سخنان جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در مورد آزاد کردن ایران، بیانیه کاخ سفید و واکنش ایران هم پوشش یافته است. الشرق الاوسط نوشته اعتراضات ضدحکومتی وارد هفته هشتم شد و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، به بایدن و وعده او برای آزادی ایران حمله کرد.

رسانه‌های منطقه همچنین به هدف قرار گرفتن دفتر نماینده رهبر جمهوری اسلامی در خوزستان و حمایت امامان جماعت اهل سنت از اعتراضات پرداخته‌اند. العین نوشته، گلوله به منزل نماینده خامنه‌ای، رهبر اهل سنت سکوتش را شکست.

اعتراضات گسترده دانش‌آموزان و دانشجویان به ویژه درگیری‌های اخیر میان بسیجیان و دانشجویان معترض بر سر تفکیک جنسیتی در سالن‌های غذاخوری دانشگاه‌ها هم پوشش داده شده و تعدادی از رسانه‌ها از آن به عنوان انقلاب «کافه تریا» نام برده‌اند. الحره تحلیلی از واشنگتن‌پست را ترجمه کرده و نوشته دانشجویان، رهبری اعتراضات ضدحکومتی ایران را در دست گرفته‌اند.

محکومیت سرکوب شدید معترضان از سوی گروه هفت و نهادهای حقوق بشری بین‌المللی هم پوشش یافته است. آی ۲۴ اسرائیل نوشته گروه هفت استفاده وحشیانه و نامناسب از زور در اعتراضات ایران را محکوم کرده است.

البته رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران یا گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی ایران هم به بازتاب دیدگاه حکومت ایران در مورد اعتراضات پرداختند. المیادین گزارش داده مردم ایران «روز جهانی مبارزه با استکبار» را با تجمع در شهرهای مختلف جشن گرفتند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.