اعتراض بیش از ۶۰۰ فعال سیاسی و مدنی به تایید حکم ۹ سال زندان سعید مدنی

0

[ad_1]

بیش از ۶۰۰ فعال سیاسی و مدنی روز چهارشنبه ۳ اسفند با انتشار بیانیه‌ای تایید حکم ۹ سال زندان برای سعید مدنی، جامعه‌شناس، در دادگاه تجدید نظر را نشانه‌ای دیگر از فقدان استقلال قضایی در ایران دانستند و نسبت به عواقب این نوع احکام هشدار دادند.

شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر تهران هفته گذشته حکم اولیه علیه سعید مدنی را عینا تایید کرد که ۸ سال آن قابل اجراست. آقای مدنی که پژوهش‌های دامنه‌داری در حوزه جنبش‌های اجتماعی و همچنین آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، خشونت علیه زنان، تن‌فروشی و کودک‌آزاری انجام داده است، در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب به «تشکیل و اداره گروه های معاند نظام»، «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» متهم شده بود.

امضاکنندگان این بیانیه اما اتهامات سعید مدنی را غیرواقعی و ساخته و پرداخته نهادهای امنیتی دانسته‌اند که دادگاه نیز به دلیل فقدان استقلال بر مبنای آن حکم صادر کرده است.

بیانیه یادشده که به امضای چهره‌هایی چون هاشم آقاجری، ابوالفضل قدیانی، علی افشاری، علیرضا رجایی، ابوالفضل بازرگان، عبدالعلی بازرگان و حسین کروبی رسیده است، می‌گوید: «این رای به معنای آن است که مبنای سنجشِ واقعیتِ اتّهاماتی که در نهادهای امنیتی، در قالب پرونده‌های سیاسی-امنیتی بسته‌بندی می‌شود، در دادگاه‌های ما شرایطی برای رسیدگی قضایی ندارد.»

امضاکنندگان بیانیه دلیل اصلی «فقدان استقلال قضایی» در کشور را «اِعمال سیاستِ مهارِ منتقدانِ سیاسی» دانسته و نوشته‌اند: «استقلال قضایی در رسیدگی به پرونده‌های سیاسی، زمانی قابل دسترسی است که چرخشی دموکراتیک در ساختارهای نظام سیاسی مستقر تحقق یابد. اصلاحات ساختاری همان اصلی است که سعید مدنی از سال‌ها قبل با دلسوزی و احساس مسوولیت، ضرورت اجتناب‌ناپذیر آن را مکرراً گوشزد کرده‌است.»

این بیانیه در نهایت ضمن اعتراض به حکم زندان سعید مدنی و احکام مشابه برای دیگر فعالان سیاسی و مدنی هشدار می‌دهد که «چنین احکامی جز محروم کردن جامعه ایران از اندیشمندان متعهدی که در راه تحقق آزادی و عدالت کوشش می کنند، نتیجه‌ای دربر ندارد و تنها راه توسعه‌ی خشونت‌پرهیز را مسدود می‌کند».

ناهید توسلی، مهرداد حجتی، هادی خانیکی، مصطفی دانشگر، عماد بهاور، امیرخسرو دلیرثانی، جواد امام، عیسی سحرخیر، پروانه سلحشوری، ماشالله شمس‌الواعظین، هاشم صباغیان، الهه کولایی، حسین کروبی، فخرالسادات محتشمی‌پور و لطف‌الله میثمی از جمله دیگر امضاکنندگان این بیانیه هستند.

با استفاده از گزارش‌های وبسایت زیتون و رادیو فردا؛ س.ن/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.