اعتصاب گسترده بازاریان در سالگرد آبان ۹۸؛ کارگران ذوب آهن اصفهان از کار دست کشیدند

0

[ad_1]

پس از فراخوان‌های مختلفی که برای دعوت به اعتراضات و اعتصابات سراسری در سالگرد آبان ۹۸ منتشر شد، روز سه‌شنبه ۲۴ آبان بازاری‌ها و کسبه مناطق مختلف کشور دست‌کم در ۱۷ استان مغازه‌های خود را بستند. کارگران ذوب‌آهن اصفهان نیز اعتصاب کردند.

بنا بر گزارش‌های دریافتی صدای آمریکا، هم‌زمان با اعتصاب بازارها، دانشجویان، و دانش‌آموزان برخی دانشگاه‌ها و مدرسه‌های کشور نیز اعتصاب کرده‌اند و در کلاس‌های درس حاضر نشده‌اند.

اعتصاب‌های بازاریان در مناطق مختلف استان‌هایی از جمله تهران، البرز، آذربایجان شرقی و غربی، فارس، اردبیل، کرمان، گیلان، یزد، بوشهر، هرمزگان، اصفهان، کرمانشاه، کردستان، خوزستان، خراسان مرکزی، و استان مرکزی جریان دارد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که کسبه پاساژ پایتخت، بازار فرش، پاساژ ولیعصر، خیابان خیام، پاساژ علاءالدین، کسبه صنف ماشین‌های اداری در خیابان شهر، شهرک اکباتان، خیابان آبان کرج، و شماری از کسبه مشهد، اعتصاب کرده‌اند.

در پاساژ علاءالدین تهران معترضان شعار می‌دهند: «کاسب با لیاقت، حمایت حمایت» و «مرگ بر دیکتاتور»

تصاویر و گزارش‌هایی از تعطیلی بازارها و مغازه‌ها در شهرهای تهران، اصفهان، کرج، تبریز، شیراز، اردبیل، کرمان، رشت، یزد، بندر گناوه، و کیش منتشر شده است.

در اصفهان، در مرکز خرید «سیتی سنتر» مغازه‌ها بسته است و معترضان شعار «آزادی آزادی» می‌دهند.

یک ویدئو، اعتصاب مغازه‌دارها و کسیبه در باغ سپه‌سالار تهران را در روز سه‌شنبه نشان می‌دهد.

بازار خیابان چراغ برق تهران نیز تعطیل است.

شمار قابل توجهی از معترضان هم‌زمان با اعتصاب بازار بزرگ تهران، در آن جا راهپیمایی کرده‌اند و علیه سپاه پاسداران و حکومت شعارهایی از جمله «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» می‌دهند.

خیابان‌های مناطق مرکزی تهران ناآرام گزارش شده است. یک ویدئو تقاطع خیابان جمهوری و کارگر را نشان می‌دهد که معترضان در خیابان تظاهرات می‌کنند و از سوی راننده‌ها با بوق زدن ممتد حمایت می‌شوند.

در شهرهای سنندج، سقز، بانه، مهاباد، دیواندره، مریوان، بوکان، جوانرود، شاه‌آباد (اسلام‌آباد غرب)، کامیاران، اشنویه، نیز اعتصابات بازاری‌ها و کسبه از سر گرفته شده است.

  • اعتصاب کارگران ذوب آهن اصفهان

هم‌زمان با اعتصابات سراسری بازاریان، اتحادیه کارگران آزاد ایران گزارش داده است، کارگران شرکت ذوب آهن اصفهان روز سه‌شنبه اعتصاب کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، کارگران بخش‌های مختلف شرکت ذوب آهن اصفهان ضمن اعتصاب، در محوطه این شرکت تجمع کرده‌اند. این تجمع در پی فراخوان از پیش اعلام شده بوده است.

پیش از این نیز کارگران «بخش کک‌سازی» این شرکت در روزهای ۱۷ و ۱۸ آبان در اعتراض به «وضعیت بد مالی شرکت» و «بی‌اعتنایی به خواسته‌های کارگران» اعتصاب کرده بودند.

اتحادیه کارگران آزاد ایران گزارش داده است که مدیران شرکت ذوب آهن برای جلوگیری از اعتصاب روز سه‌شنبه کارگران «یک میلیون تومان» به حساب آنها واریز کرده بودند، اما «کارگران خواستار تحقق مطالباتشان از جمله افزایش دستمزدها، اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل» هستند.

اعتصاب کارگران شرکت ذوب آهن اصفهان، ۲۴ آبان ۱۴۰۱

اعتصاب کارگران شرکت ذوب آهن اصفهان، ۲۴ آبان ۱۴۰۱

اعتصابات گسترده در روزهای گذشته نیز هم‌زمان با این دور از اعتراضات سراسری ایران که پس از ۲۵ شهریور در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی آغاز شد، جریان داشته است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.