افزایش شمار جان‌باختگان اعتراضات به ۵۱۶ تن

0

[ad_1]

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از آغاز اعتراضات سراسری در ایران در ۲۶ شهریور امسال تا ۱۲ دی‌ماه ۵۱۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد ۷۰ نفر کودک یا نوجوان زیر ۱۸ سال بوده‌اند.

به گزارش هرانا در این مدت ۱۹۲۰۴ نفر هم توسط نیروهای امنیتی حکومت بازداشت شده‌اند که فقط هویت ۴۵۶۶ تن از آنها مشخص شده است.

شمار دانشجویان بازداشتی هم در این مدت ۶۸۷ نفر اعلام شده است در همین زمان ۶۷۰ نفر از معترضان نیز در دادگاههای مختلف کشور حکم گرفته‌اند و احکام آنها به اجرا درآمده است.

خبرگزاری هرانا همچنین گزارش داده که «الهام مدرسی»، شهروند بازداشتی ساکن کرج در اعتراض به تداوم بازداشت، با وجود وضعیت وخیم سلامتی خود، در زندان کچویی این شهر اعتصاب کرده است.

روز دوشنبه همچنین مهدی یراحی، خواننده پاپ ایران که از ابتدای اعتراضات با مردم معترض همراه شده و دو اثر اعتراضی را نیز در این راه عرضه کرده است در توییتی از اعتصاب غذای «آرمیتا عباسی» خبر داد و نوشت:‌ «امروز آرمیتا عباسی ۲۰ ساله در زندان کچویی کرج دست به اعتصاب غذا زده و تعدادی از زنان اسیر در همین زندان، در حمایت از او اعتصاب غذا کرده‌اند.» او از مردم خواسته صدای آرمیتا باشند و اضافه کرده : «به آرمیتا افتخار می‌کنم، چراکه برای من الهام بخش شجاعت و ایستادگی‌ست.»

از سوی دیگر خبرگزاری هرانا به نقل از منابع خبری خود اعلام کرد که «امید بهرامی گور ماسوله» و «رحمت نوروزی» شهروندان ساکن بخش «خشکبیجار» شهرستان رشت که پیشتر در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شده بودند، با اتهام محاربه مواجه شده‌اند. اتهامی که می‌تواند به صدور حکم اعدام برای آنها منتهی شود.

به گزارش این خبرگزاری این دو جوان گیلانی در جریان اعتراضات مردمی، به دلیل آنچه که در پرونده آنها آتش زدن پایگاه بسیج عنوان شده، به اتهاماتی از قبیل محاربه متهم شدند اما تنها مستندات پرونده علیه آنها، اعترافات اجباری اخذ شده در مراحل بازجویی بوده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.