افزایش قربانیان غرق شدن قایق حامل مهاجران به اروپا؛ ۵۹ کشته از جمله ۱۲ کودک

0

[ad_1]

به گفته مقامات ایتالیا، در اوایل روز یکشنبه بر اثر برخورد یک قایق چوبی حامل مهاجران به اروپا با صخره‌ها در نزدیکی سواحل جنوبی ایتالیا، دست کم ۵۹ نفر از جمله ۱۲ کودک جان خود را از دست دادند. هنوز مشخص نیست چند نفر از این کشته شدگان شهروندان ایران و افغانستان هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این کشتی که از ترکیه حرکت کرده بود و حامل مسافرانی از افغانستان، ایران و چندین کشور دیگر بود، پیش از طلوع آفتاب در نزدیکی Steccato di Cutro، یک استراحتگاه ساحلی در سواحل شرقی کالابریا، در دریای مواج غرق شد.

مانوئلا کورا، یک مقام محلی به رویترز گفت که ۸۱ نفر از این حادثه جان سالم به در برده‌اند. ۲۰ نفر از آنها در بیمارستان بستری شدند، از جمله یک نفر که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است.

ماتئو پیانتدوسی، وزیر کشور که به محل حادثه سفر کرده بود، ضمن اعلام این که این قایق حامل ۱۵۰ تا ۲۰۰ مهاجر بوده است، گفت که ممکن است ۲۰ تا ۳۰ نفر همچنان مفقود باشند.

نخست وزیر ایتالیا، جورجا ملونی، از این حادثه مرگبار ابراز تاسف عمیق کرد و قول داد برای جلوگیری از مرگ و میر بیشتر در دریا، مهاجرت غیرقانونی از طریق دریا را متوقف کند.

دولت راست‌گرای او از زمان به قدرت رسیدن در ماه اکتبر، موضع سختگیرانه‌ای در مورد مهاجرت گرفته و بیشتر سعی کرده است فعالیت‌های نهاد‌های خیریه نجات مهاجران را با قوانین جدید سختگیرانه محدود کند.

او گفت که جلوگیری از سفرهای دریایی که به مهاجران «سراب توهم‌آمیز زندگی بهتر» در اروپا را می‌دهد و قاچاقچیان را غنی می‌کند و همچنین «فاجعه‌هایی مانند امروز را به بار می‌آورد»، «ضروری» است.

پاپ فرانسیس، یکی از مدافعان حقوق مهاجران نیز در سخنرانی روز یکشنبه خود برای جمعیت حاضر در میدان سنت پیتر گفت که برای همه کسانی که درگیر این حادثه شده‌اند دعا می‌کند.

ایتالیا یکی از اصلی‌ترین نقاط ورود پناهجویان است که می‌خواهند از طریق دریا وارد اروپا شوند. مسیر موسوم به مدیترانه مرکزی به عنوان یکی از خطرناک‌ترین مسیرهای جهان شناخته می‌شود.

به گفته سازمان بین المللی مهاجرت، از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۲۰۳۳۳ نفر در مدیترانه مرکزی جان خود را از دست داده و یا ناپدید شده‌اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.