اقدام روسیه در خرید تسلیحات از جمهوری اسلامی و کره شمالی «نفرت‌انگیز» است

0

[ad_1]

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد از روسیه، دیگر عضو دائم این نهاد بین‌المللی، به دلیل خرید تسلیحات از کره شمالی و جمهوری اسلامی برای به‌کارگیری در تجاوز نظامی‌اش در اوکراین انتقاد کرد.

لیندا توماس گرینفیلد روز پنجشنبه با انتشار بیانیه شدیداللحنی اقدام مسکو به تامین تسلیحات از این دو کشورِ تحت تحریمِ شورای امنیت سازمان ملل متحد را «نفرت‌انگیز» خواند.

او در این بیانیه بار دیگر از دبیر کل سازمان ملل متحد خواست که برای تحقیق درباره نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل توسط روسیه و ایران، به ویژه با توجه به استفاده مجدد روسیه از پهپادهای ایرانی علیه زیرساخت‌های اوکراین در ماه جاری، یک تیم تحقیقاتی را به اوکراین بفرستد.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ که در سال ۱۳۹۴ به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای برجام تصویب شد، کشورها تا مهر ۱۴۰۲ مجاز به انتقال یا دریافت موشک‌های بالستیک و پهپادهای با برد بیش از ۳۰۰ کیلومتر و محموله بیش از ۵۰۰ کیلوگرم از ایران نیستند.

جمهوری اسلامی می‌گوید که پهپادها را برای به‌کارگیری در جنگ اوکراین به روسیه نفروخته است و روسیه در کل خرید هرگونه پهپاد از تهران را قویاً رد می‌کند.

کارشناسان اوکراینی و غربی با بررسی لاشه‌های پهپادهای انتحاری منفجر و یا سرنگون شده می‌گویند که این پهپادها ساخت جمهوری اسلامی ایران هستند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.