انتخابات ترکیه؛ بشار اسد دوست دارد چه کسی پیروز شود، اردوغان یا قلیچداراوغلو؟

0

[ad_1]

انتخابات ترکیه

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

عبور یک زن سوریه‌ای از مقابل بیلبوردهای تبلیغاتی رجب طیب اردوغان و کمال قلیچداراوغلو

  • نویسنده, گونچه آکپاموک
  • شغل, بخش ترکی بی‌بی‌سی

روند عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه با میانجی‌گری روسیه در دسامبر ۲۰۲۲ و دیدار وزرای دفاع دو کشور شروع شد. چهارشنبه ۱۰ مه، وزرای خارجه ترکیه، سوریه، روسیه و ایران در مسکو دیدار کردند. با این حال کارشناسان اعتقاد دارند که با توجه به شرایط موجود، بعید است این دیدارها به سرعت به نتیجه برسد.

نتایج انتخابات پیش رو در ترکیه ممکن است تاثیرات مهمی بر آینده حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار پناهجو در شمال سوریه و سوری‌های ترکیه بگذارد. سوریه می‌خواهد نیروهای نظامی ترکیه خاک این کشور را ترک کنند و در مقابل ترکیه هم خواهان آن است که امنیت مرزهایش را حفظ کند و برای بازگشت پناهجویان سوری راه حلی سیاسی و قانونی پیدا شود.

توماس پیرت،‌ کارشناس ارشد در مرکز مطالعات و تحقیقات جهان اسلام و عرب به سرویس ترکی بی‌بی‌سی اطلاع داد که در انتخابات، دولت سوریه از گروه‌های اپوزیسیون در مقابل رجب طیب اردوغان حمایت می‌کند در حالی‌‌که اپوزیسیون سوریه و به طور خاص گروه ارتش آزاد سوریه،‌ که به شدت وابسته به حمایت‌های ترکیه هستند، از آقای اردوغان حمایت می‌کنند.

با این حال آقای پیرت اعتقاد دارد که سخنان کمال قلیچداراوغلو، رقیب اصلی رجب طیب اردوغان در انتخابات، که گفته «مهاجران سوری را ظرف دو سال بازگردانده می‌شوند»، اظهاراتی غیرواقعی است چون نقض قوانین حقوق بشر است و با کشورهای غربی دچار مشکل خواهد شد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.