انتخابات سوئد؛ نتایج به دلیل فشرده بودن رقابت تا چند روز مشخص نمی‌شود

0

[ad_1]

ماگدالینا اندرسون نخست وزیر گفت هنوز نتایج مشخص نیست

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ماگدالینا اندرسون نخست وزیر گفت هنوز نتایج مشخص نیست

ماگدالینا اندرسون، نخست وزیر سوئد، می‌گوید که به دلیل نزدیکی آرا در انتخابات روز یکشنبه، نتایج در طول شب مشخص نمی‌شود.

نظرسنجی از رای‌دهندگان ابتدا نشانگر پیروزی برای ائتلاف چپگرای حاکم بود، اما با شمارش آرا در ادامه شب پیروزی بلوک راستگرا با اختلاف اندک ممکن به نظر می‌رسد.

مهاجرت و آمار جرایم مسائل مهم در مبارزات انتخاباتی بود و حزب راست افراطی «دمکرات‌های سوئد» احتمالا از نظر کسب تعداد کرسی‌ها در جایگاه دوم قرار خواهد گرفت.

شمارش کل آرا شاید تا روز چهارشنبه طول بکشد.

به فاصله کوتاهی بعد از پایان رای گیری، نظرسنجی اولیه تلویزیون عمومی سوئد به پیروزی چهار حزب چپگرای حاضر در ائتلاف حاکم با اختلاف ۴۹.۸ درصد در مقابل ۴۹.۲ درصد برای راست‌ها اشاره داشت.

اما پایکوبی چپ احتمالا خام بود، چون نتایج نسبی در ادامه شب بلوک احزاب راستگرا را جلوتر نشان داد به طوری که آنها ممکن است ۱۷۵ کرسی از ۳۴۹ کرسی را به دست آورند.

با توجه به نزدیکی رقابت، نتیجه نهایی فقط زمانی مشخص خواهد شد که کل آرا، شامل آرای پستی و آرای زودهنگام، شمرده شده باشد.

نتیجه هر چه باشد، دمکرات‌های سوئد که راست افراطی به حساب می‌آیند دستاورد قابل توجهی داشته‌اند چون به نظر می‌رسد بعد از سوسیال دمکرات‌ها حزب بزرگ دوم در پارلمان شوند.

با این حال حتی در صورت اکثریت یافتن بلوک راستگرایان بعید است رهبر این حزب، جیمی اَکِسون، نخست وزیر شود. در عوض اولف کریترسون، رهبر «حزب اعتدال»، احتمالا به این پست خواهد رسید.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

خوشحالی جیمی اکسون رهبر دمکرات های سوئد از نتایج تا این لحظه

مَدی سَوِج، خبرنگار بی بی سی در استکهلم، می‌گوید رسانه‌های سوئدی از چندین هفته پیش از شانه به شانه بودن و اختلافی به باریکی مو میان بلوک‌های چپ و راست در این انتخابات صحبت می‌کردند و مبارزات انتخاباتی این دوره پرحرارت و اغلب با الفاظ خیلی تند و اهانت‌آمیز همراه بوده است.

حزب «دمکرات‌های سوئد» که در اواخر دهه ۱۹۸۰ از یک جنبش نئونازی متولد شد یک حزب ضدمهاجرت است و در سال ۲۰۱۰ با ۵.۷ درصد آرا وارد پارلمان شد، اما سهم خود را در سال ۲۰۱۸ به ۱۷.۵ درصد افزایش داد. این بار این حزب احتمالا بیش از ۲۰ درصد آرا را کسب می‌کند.

اولف کریترسون رهبر «حزب اعتدال» در سال ۲۰۱۹ با شروع مذاکره با دمکرات‌های سوئد یک جابجایی عمده در عالم سیاسی این کشور را رقم زد چون دمکرات‌های سوئد تا پیش از آن یک حزب منزوی به حساب می‌آمدند.

حزب سوسیال دمکرات تحت رهبری ماگدالینا اندرسون از سال ۲۰۱۴ در قدرت بوده و از دهه ۱۹۳۰ نقش پررنگ و غالبی در منظره سیاسی این کشور داشته.

انتظار می‌رفت میزان مشارکت در این انتخابات بالا باشد، و بیش از ۸۰ درصد جمعیت واجد شرایط رای دادن -۷.۸ میلیون نفر- رای دهند.

افزایش آمار تیراندازیِ گروه‌های خلافکار، مهاجرت، مسائل مربوط به جذب مهاجران در جامعه، و بهای فزاینده انرژی از مسائل مهم انتخاباتی بود.

درحالی که خشونت قبلا به نقاط مشخصی محدود می‌شد، اکنون به فضاهای عمومی مثل پارک‌ها و مراکز خرید گسترش یافته و به نگرانی در میان مردم عادی در کشوری که همواره جایی امن و صلح‌آمیز تلقی می‌شد دامن زده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.