انتخاب قطر برای میزبانی جام جهانی فوتبال اشتباه بود

0

[ad_1]

سپ بلاتر، رئیس سابق فیفا، روز سه‌شنبه ۱۷ آبان در مصاحبه‌ای گفت که انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی که ۱۲ سال پیش و در دوران ریاست او بر فدراسیون بین‌المللی فوتبال روی داد، تصمیمی اشتباه بود.

او در اين مصاحبه بار دیگر به ملاقات بین نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهوری سابق فرانسه و میشل پلاتینی، رئیس وقت یوفا و تاثير آن روی آرای کلیدی به نفع انتخاب قطر اشاره کرد.

آقای بلاتر این موضوع را در اولین مصاحبه رسانه‌ای خود پس از تبرئه شدن از اتهام سوءرفتار مالی در پایان محاکمه در دادگاه فدرال سوئیس مطرح کرد.

آقای بلاتر ۸۶ ساله که چهار دوره کامل بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۵ ریاست فیفا را برعهده داشت در مصاحبه‌ای با روزنامه سوئیسی «تامدیا» گفت: «قطر کشور بسیار کوچکی است. فوتبال و جام جهانی برای این کشور بیش از حد بزرگ است».

از سال ۱۹۵۴ که مسابقات جام جهانی در سوئیس برگزار شد، قطر کوچکترین کشور میزبان این مسابقات است.

در مجموع، ۶۴ مسابقه بين ۳۲ تیم ملی حاضر در جام جهانی امسال در استادیوم‌های متعددی که در اطراف دوحه ساخته شده است انجام خواهد شد. شهر دوحه و حومه آن تحت تاثیر ساخت‌وسازهای مربوط به جام جهانی که از سال ۲۰۱۰ آغاز شد کاملا دگرگون شده است.

تخمین زده می‌شود که حدود ۱.۲ میلیون مسافر خارجی همزمان با مسابقات جام جهانی به قطر سفر خواهند کرد. به دلیل محدود بودن ظرفیت هتل‌ها در قطر بخشی از مسافران خارجی در کشورهای همسایه اقامت می‌کنند.

سپ بلاتر که همواره تاکید کرده است در انتخاب میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ به آمریکا رای داده بود، در بخش دیگری از این مصاحبه افزود: «انتخاب بدی بود و مسئولیت این انتخاب بر عهده من است که در زمان انتخاب میزبان رقابت‌های سال ۲۰۲۲ رئیس فیفا بودم».

برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ پنج کشور نامزد شده بودند و رای‌گیری در دور نهایی بين آمريکا و قطر بود که در نهايت قطر انتخاب شد.

ناکامی آمریکا در این رای‌گیری تعجب زیادی برانگیخت و در سال‌های بعد این ادعا مطرح شد که درست یک هفته قبل از دوم دسامبر ۲۰۱۰ و برگزاری دور نهایی رای‌گیری، نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهوری وقت فرانسه، با برگزاری جلسه‌ای تلاش کرد آرا را به نفع قطر تغییر دهد.

میشل پلاتینی، بازیکن افسانه‌ای فوتبال فرانسه که در آن زمان رئیس یوفا (اتحادیه فوتبال اروپا) و نایب رئیس فیفا بود در کاخ الیزه با آقای سارکوزی دیدار کرد و شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، ولیعهد وقت و امیر فعلی قطر، نیز در آن جلسه حضور داشت.

سپ بلاتر در این مصاحبه نیز ادعای خود در مورد اعمال فشار نیکلا سارکوزی بر میشل پلاتینی را تکرار کرده و بار دیگر ادعا می‌کند که آقای پلاتینی پس از جلسه کاخ الیزه در تماس تلفنی به او گفت برنامه رای‌گیری برای انتخاب میزبان جام جهانی تغییر کرده است.

او افزود: «با چهار رای پلاتینی و تیم او در یوفا، میزبانی جام جهانی به جای آمریکا به قطر رسید». اشاره او به نتایج مرحله نهایی رای‌گیری است که آمریکا هشت ولی قطر ۱۴ رای به‌دست آورد و اگر پلاتینی و تیم او به قطر رای نمی‌دادند آمریکا انتخاب می‌شد.

میشل پلاتینی در سال ۲۰۱۵ در مصاحبه‌ با خبرگزاری آسوشیتدپرس به طور کلی تاثير جلسه پاریس روی نتایج رای‌گیری را تایید کرد.

او گفت: «سارکوزی هیچ‌گاه از من نخواست که به قطر رای بدهم ولی می‌دانستم که حالت مطلوب کدام است». او در قسمت دیگری از مصاحبه اذعان کرد که «شاید قبل از این جلسه به مقامات فوتبال آمریکا گفته باشم که به نفع آن‌ها رای خواهم داد».

سپ بلاتر در مصاحبه روز سه‌شنبه به طور مشخص به انتقادها در مورد وضعیت حقوق بشر و یا شرایط کار و حقوق کارگران مهاجر در قطر اشاره نکرد. ولی این سئوال را مطرح کرد چرا جانی اینفانتینو، که پس از او به ریاست فیفا رسید حدود یک سال است در قطر زندگی می‌کند.

او با اشاره به اقامت آقای اینفانتینو در قطر گفت: «اگر رئیس فیفا در اردوی قطر باشد این نهاد در مورد انتقادها از قطر چه می‌تواند بگوید؟»

فیفا تاکنون به مصاحبه آقای بلاتر واکنش نشان نداده است.

او در پایان مصاحبه‌اش گفت که مسابقات جام جهانی امسال را در منزل خود در شهر زوریخ و از طریق تلویزیون تماشا خواهد کرد.

سپ بلاتر چند روز پس از انتخاب مجدد به مقام ریاست فیفا برای ششمین دوره پیاپی، در ژوئن ۲۰۱۵ تحت فشار اتهامات مربوط به فساد مالی در فیفا از مقام خود استعفا داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.