انسداد دارایی‌ها توسط آمریکا غیرقانونی است

0

[ad_1]

ایران روز دوشنبه به قضات دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه گفت ایالات متحده با نقض قوانین بین‌المللی «صنعت اقامه دعوا» ایجاد کرده است.

وکلای مدافع جمهوری اسلامی که پرونده را در سال ۲۰۱۶ به دیوان بین‌المللی دادگستری ارجاع دادند، واشنگتن را متهم کرده‌اند که با اجازه به دادگاه‌های آمریکایی برای مصادره دارایی‌های شرکت‌های ایرانی، از جمله یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار از بانک مرکزی ایران، معاهده مودت سال ۱۹۵۵ با دولت محمدرضا شاه پهلوی را نقض کرده است.

مصادره اموال ایران از سوی آمریکا برای اعطای غرامت به قربانیان حملات تروریستی تحت حمایت جمهوری اسلامی انجام شد. دولت ایران حمایت از تروریسم را رد می‌کند.

معاهده مودت میان ایران و آمریکا در سال ۱۹۵۵ میان دولت محمدرضا شاه پهلوی و دوایت آیزنهاور، رئیس جمهوری وقت ایالات متحده، امضا شد. پس از آنکه جمهوری اسلامی دو ادعا بر اساس این معاهده مطرح کرد، واشنگتن در سال ٢٠١٨ رسما از آن خارج شد.

ایالات متحده روز چهارشنبه به دفاع از خود خواهد پرداخت. وکلای آمریکا در جلسات قبلی استدلال کرده‌اند دادگاه باید ادعاهای ایران را رد کند زیرا جمهوری اسلامی خود با حمایت از تروریسم بین‌المللی معاهده ۱۹۵۵ را نقض کرده است.

دیوان بین‌المللی دادگستری دادگاه عالی سازمان ملل است که به حل اختلافات میان دولت‌ها می‌پردازد. اگرچه احکام دیوان الزام‌آور هستند اما خود این نهاد قدرتی برای اجرای آنها ندارد. ایران و آمریکا سابقه نادیده‌گرفتن احکام این دیوان را دارند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.