«انکار هولوکاست» توسط ابراهیم رئیسی خشم اسرائیل را برانگیخت

0

[ad_1]

اظهارات رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی در مورد «هولوکاست»، خشم مقام‌های اسرائیلی را برانگیخت و رئیس ستاد ارتش اسرائیل با حضور در اردوگاه آشوویتس در لهستان، ابراهیم رئیسی را «انکارکننده هولوکاست» نامید.

ژنرال آویو کوخاوی روز دوشنبه ۲۸ شهریور همراه با یک هیات ارشد از نظامیان اسرائیلی در دیدار از آشوویتس گفت: «کسانی که انکارکنندگان هولوکاست هستند، می‌توانند سلاح کشتار همگانی هم داشته باشند و آن را انکار کنند».

به گزارش روزنامه «جروزالم پست» و شبکه تلویزیونی «کان»، این سخنان رئیس ستاد ارتش اسرائیل واکنش او به اظهاراتی بود که ساعاتی پیش از آن از سوی ابراهیم رئیسی در مصاحبه با شبکه «سی‌بی‌اس» در مورد وقایع هولوکاست بیان شده بود.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با این شبکه آمریکایی در پاسخ به پرسشی در مورد هولوکاست اظهار داشت: «اگر این وقایع رخ داده است، باید در مورد آن تحقیق شود».

گزارشگر آمریکایی از ابراهیم رئیسی پرسید: «آیا معتقد هستید هولوکاست که باعث کشته شدن شش میلیون یهودی شده، رخ داده است؟»

ابراهیم رئیسی در پاسخ گفت: «مورخین و محققین این امر را بررسی کنند؛ شواهدی هست که این وقایع رخ داده است. در این صورت، باید اجازه داد که تاریخ‌شناسان و پژوهشگران تحقیقات لازم را انجام دهند».

این سخنان ابراهیم رئیسی بلافاصله با خشم مقامات ارشد اسرائیل روبرو شد که همزمان کشورشان از ادامه روند سیاسی میان آمریکا و ایران برای احیای برجام عمیقا ناخشنود است و برای شکست آن، بیشترین تلاش علنی یا پشت پرده را دنبال می‌کند.

ژنرال کوخاوی در واکنش به سخنان ابراهیم رئیسی همچنین گفت: «لازم نیست که شما یک مورخ باشید تا فجایع هولوکاست را درک کنید، لازم است شما انسان باشید».

موزه هولوکاست اورشلیم نیز روز دوشنبه در بیانیه‌ای، ابراهیم رئیسی را «یک یهودستیز منفور» خواند. دانی دایان، رئیس موزه، گفت: «حتی ابراز تردید در مورد وقوع هولوکاست، یکی از نفرت‌انگیزترین اَشکال یهودستیزی است».

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز که پدرش از بازماندگان هولوکاست در کودکی بوده است، در واکنش به اظهارات رئیسی، عکس‌های گرافیکی از نسل‌کشی را منتشر کرد و نوشت: «چند نشانه».

گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، نیز اظهارات رئیسی را «تکان‌دهنده» خواند و از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، خواست نگذارد که او در این صحنه جهانی سخنرانی کند.

جمهوری اسلامی ایران به ویژه از نخستین دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد به عنوان حکومتی که انکارگر هولوکاست است، به غرب معرفی شد.

با این حال، پس از پایان ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه در دولت حسن روحانی در صفحه توئیتر خود نوشت: «آن مرد که هولوکاست را انکار می‌کرد، رفته است».

لزلی استال، گزارشگر ۸۰ ساله سی‌بی‌اس که سابقه مصاحبه با رهبران ایران از محمدرضا شاه پهلوی تا حسن روحانی را نیز داشته است، این روزها با سفر به تهران و با داشتن حجاب بر سر، با ابراهیم رئیسی مصاحبه کرده بود.

به نظر می‌رسید که پرسش خانم استال، ابراهیم رئیسی را که فاقد تجربه در مصاحبه با رسانه‌های آمریکایی است، غافلگیر کرد.

احتمال می‌رود که سخنان او در مورد هولوکاست، در جریان سفر او به نیویورک در رسانه‌های آمریکایی بازتاب زیادی داشته باشد و این اولین حضور رسمی او در سازمان ملل را تحت تاثیر قرار دهد.

افزون بر حساسیت اسرائیل و رسانه‌های آمریکا به موضوع هولوکاست، بیش از نیمی از حدود شش میلیون یهودی آمریکا ساکن نیویورک هستند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و سایت رادیو فردا/ف.ر/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.