اوکراینی‌ها سال نو را با سرنگونی ۴۵ پهپاد ایرانی جشن گرفتند

0

[ad_1]

اوکراینی‌ها در حالی که پدافند هوایی کشورشان موشک‌ها و پهپادهای روسیه را در اولین ساعات سال ٢٠٢٣ در آسمان منفجر می‌کردند، از بالکن‌های خود فریاد شادی سر دادند.

فرماندهی نیروی هوایی اوکراین گفت که ۴۵ فروند پهپاد شاهد ساخت ایران را در طول شب منهدم کرده است که ٣٢ فروند از آنها یکشنبه بعد از نیمه‌شب و ١٣ فروند در اواخر روز شنبه سرنگون شدند. این علاوه بر ٣١ حمله موشکی و ١٢ حمله هوایی در سراسر کشور در ٢۴ ساعت گذشته بود.

همزمان با صدای آژیرهای خطر در کی‌یف، شماری از مردم از بالکن خود فریاد می‌زدند: «افتخار به اوکراین! افتخار به قهرمانان!»

ویتالی کلیچکو، شهردار کیف، در شبکه‌های اجتماعی گفت که بقایای موشک‌ها و پهپادهای منفجرشده کمترین خسارت را در مرکز این شهر ببار آورد و گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که هیچ زخمی یا تلفاتی در بر نداشته است. حملات اوایل روز شنبه ساختمان‌های مسکونی و یک هتل در پایتخت را هدف قرار داد که دست‌کم یک نفر کشته و بیش از ٢٠ نفر زخمی بر جای گذاشت.

بریجت برینک، سفیر آمریکا در اوکراین در توییتر خود نوشت: «روسیه بیرحمانه و بزدلانه در ساعات اولیه سال نو به اوکراین حمله کرد. اما ظاهرا پوتین هنوز نمی‌داند که اوکراینی‌ها آهنین هستند.»

در خط مقدم، در استان شرقی دونتسک سربازان سال نو را جشن گرفتند. یک سرباز ٢٧ ساله، آهنگی را که پس از کشته شدن ١٢ نفر از همرزمانش در یک شب در جبهه نوشته بود، با گیتار نواخت.

  • «سال نو مبارک»

آندری نبیتوف، رئیس پلیس کی‌یف، عکسی را در پیام‌رسان تلگرام خود منتشر کرد که نشان می‌دهد بر روی قطعه‌ای از یک پهپاد منفجرشده به زبان روسی، نوشته شده است: «سال نو مبارک».

نبیتوف گفت که روسیه با این پهپاد به جبهه جنگ حمله نکرد. به اینجا حمله کرد که زمین ورزش کودکان است.

روسیه از زمانی که پوتین دستور حمله به اوکراین را صادر کرد، چندین شهر این کشور را با خاک یکسان کرده و هزاران غیرنظامی را به قتل رسانده است. پوتین ادعا می‌کند که اوکراین یک کشور ساختگی است که دیدگاه غربگرایانه آن تهدیدی برای امنیت روسیه است. مسکو از آن زمان مدعی شده که حدود یک پنجم اوکراین را ضمیمه خاک روسیه کرده است.

اوکراین با حمایت نظامی غرب در مقابل تهاجم مسکو مقابله کرده و نیروهای روسیه را از بیش از نیمی از سرزمینی که تصرف کرده بودند بیرون رانده است

پوتین در سخنرانی سال نو خود گفت: «دفاع از میهن وظیفه مقدس ما در قبال اجداد و فرزندانمان است.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، پیام سال نو خود را در محلی تقریبا تاریک و در مقابل پرچم به اهتزاز درآمده اوکراین داد. وی سال گذشته میلادی را سال بیداری ملی توصیف کرد.

او گفت: «به ما گفتند: شما چاره‌ای جز تسلیم ندارید، ما می‌گوییم: چاره ای جز پیروزی نداریم.»

زلنسکی افزود اوکراین به خاطر یک واژه اصلی، یعنی پیروزی، می‌جنگد و به مبارزه ادامه خواهد داد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.