اوکراین می‌گوید سه شهر را آزاد کرده است؛ سقوط بازار مالی اروپا به دلیل قطع گاز روسیه

0

[ad_1]

دولت اوکراین روز دوشنبه ۱۴ شهریور ادعا کرد که به بزرگترین پیروزی در ضد حمله یک هفته اخیر در جبهه‌های جنوبی دست یافته است.

همزمان بر اثر قطع انتقال گاز روسیه از طریق بزرگترین خط لوله آن کشور به اروپا شاخص قيمت گاز در بازارهای اروپا به شدت افزايش يافت و ارزش برابری يورو و پوند در برابر دلار به نازل‌ترين رقم طی دو دهه اخير رسید.

در پی چند روز سکوت در مورد نتایج ضد حمله نیروهای اوکراینی در جبهه‌های جنوبی، روز دوشنبه مقامات این کشور تصویری از برافراشتن پرچم اوکراین در یکی از شهرهای استان خرسون منتشر کردند. استان خرسون در جنوب اوکراین و حاشیه دریای سیاه در اولین روزهای تهاجم نظامی به تصرف روسیه درآمد.

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین غروب یکشنبه در پیام روزانه خود خطاب به مردم گفت نیروهای این کشور دو شهر در جنوب و یک شهر را در شرق کشور آزاد کرده‌اند.

تصویر برافراشتن پرچم اوکراین روی یک ساختمان ظاهرا مربوط به شهر ویسوکوپیلیا واقع در شمال استان خرسون است.

دولت و ارتش اوکراین تاکنون هیچ اطلاعات مشخصی از ضد حمله نیروهای این کشور منتشر نکرده و به خبرنگاران اجازه نمی‌دهند وارد این مناطق شوند. به گفته آنها، هدف از این پنهان‌کاری حفظ عنصر غافلگیری تاکتیکی در عملیات است.

وزارت دفاع روسیه ادعا می‌کند که ‌تهاجم نیروهای اوکراین در جبهه‌های جنوبی را دفع کرده است ولی خبرگزاری روسی تاس از قول مقامات دست‌نشانده روسیه در خرسون گزارش داد که به دلیل وضعیت امنیتی منطقه طرح همه‌پرسی برای الحاق خرسون به روسیه به تعویق افتاده است.

کارشناسان نظامی غربی می‌گویند به نظر می رسد که هدف اصلی ضد حمله اوکراین در استان خرسون محاصره کردن نیروهای روسیه در غرب رودخانه دنیپر از طریق منهدم کردن پل‌ها در مسیرهای تدارکاتی و مسدود کردن امکان عقب‌نشینی این نیروهاست.

اعلام بازپس‌گیری یک شهر در جبهه‌های شرقی توسط ولودیمیر زلنسکی نشان می‌دهد که ارتش اوکراین با استفاده از ضد حمله به جنوب قصد دارد برخی از مناطق تصرف شده در سایر مناطق را بازپس بگیرد. آقای زلنسکی در پیام روز یکشنبه خود هشدار داد که کشورهای اروپایی ممکن است در فصل زمستان با مشکل جدی سوخت مواجه شوند.

روسیه مدعی است که دلیل قطع انتقال گاز از طریق خط لوله «نورد استریم ۱» و مسیر اصلی صادرات گاز به آلمان، مشکلات فنی ناشی از تحریم‌های غرب است. دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز دوشنبه گفت: «دلیل مشکلات مربوط به انتقال گاز تحریم‌های غرب از جلمه بریتانیا و آلمان علیه کشور ماست.»

آمریکا و اتحادیه اروپا می‌گویند روسیه از انرژی به عنوان اسلحه استفاده می‌کند ولی در همکاری با یکدیگر تلاش می‌کنند انرژی مورد نیاز اروپا را تامین کنند. یک مقام کاخ سفید گفت: «در نتیجه این همکاری کمبود گاز اروپا برای فصل زمستان تامین خواهد شد ولی اقدامات بیشتری باید انجام شود.»

به دلیل طولانی‌تر شدن قطع انتقال گاز از طریق خط لوله «نورد استریم ۱» روز دوشنبه شاخص بهای گاز در بازارهای اروپایی ۳۵ درصد افزایش یافت و احتمال کمبود و جیره‌بندی انرژی برای منازل و مراکز تولیدی در فصل زمستان بیشتر شد.

این نگرانی‌ها روی بازارهای مالی اروپا نیز تاثیر گذاشت. میانگین ارزش سهام در بازار بورس آلمان ۲ درصد کاهش یافت، ارزش برابری یورو در مقابل دلار آمریکا به ۹۹ سنت سقوط کرد که نازل‌ترین رقم طی دو دهه اخیر است و ارزش برابری پوند انگلیس در برابر دلار نیز به شدت کاهش یافت.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین هشدار داد که روسیه تصمیم اخیر غرب برای تعیین سقف قیمت برای واردات نفت از روسیه را تلافی خواهد کرد. نفت مهم‌ترین منبع درآمد خارجی روسیه است و بر اساس برخی از محاسبات حدود ۳۵ درصد از بودجه دولت روسیه را تامین می‌کند.

نخست وزیر اوکراین روز دوشنبه بار دیگر از اتحادیه اروپا خواست اسلحه و تجهیزات نظامی بیشتری در اختیار این کشور قرار دهند و پیشنهاد داد که اوکراین با کمک در زمینه انتقال گاز می‌تواند به کاهش وابستگی کشورهای اروپایی به گاز صادراتی روسیه کمک کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.