اگر بروکسل برای بهای گاز روسیه سقف مشخص کند صادرات به اروپا متوقف می‌شود

0

[ad_1]

تشدید نبرد در استان خرسون واقع در جنوب اوکراين که بخش اعظم آن در اشغال روسیه است روز سه‌شنبه هشتم شهریور به گمانه‌زنی‌ها در مورد ضد حملات اوکراین با هدف متحول کردن روند جنگ دامن زد.

اما اوکراین در مورد خوشبینی بیش از حد هشدار داد و وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ضد حمله اوکراین شکست خورده و تلفات سنگینی به جا گذاشته است.

تایید ادعاهای طرفین در مورد نتایج حملات و تحولات در جبهه‌های جنگ بسیار دشوار است.

بخش اطلاعاتی وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای گفت: «چندین تیپ ارتش اوکراین حملات توپخانه‌ای در سراسر جبهه‌های جنوبی را تشدید کرده‌اند».

خسارات بالقوه‌ای که در نتیجه حملات اوکراین در اطراف بندر خرسون به نیروهای روسیه وارد شده است بیش از همه مورد توجه قرار گرفت. بندر خرسون در حاشیه دریای سیاه که در اولین روزهای تهاجم نظامی اشغال شده است یکی از مهمترین پیروزی‌های روسیه تلقی می‌شود.

دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین می‌گوید: «در طول شب گذشته و روز سه‌شنبه انفجاری‌های قوی در ناحیه خرسون روی داده است و نبردهای سنگین در تمامی نقاط استراتژیک ادامه دارد. ارتش اوکراین تعدادی از انبارهای مهمات روسیه و تمامی پل‌های مهم روی رودخانه دنیپر را که راه‌های مهم تدارکاتی ارتش روسیه هستند منهدم کرده است».

خبرگزاری روسی تاس گزارش داد که صبح روز سه‌شنبه پنج انفجار در شهر خرسون روی داده و به احتمال فراوان دلیل آن شلیک پدافند ضد هوایی در منطقه بوده است.

سرفرماندهی ارتش اوکراین در جنوب نیز اعلام کرد که یک پل موقت ارتش روسیه بر روی رودخانه دنیپر را منهدم کرده و چندین مرکز فرماندهی روسیه در نقاط مختلف ناحیه خرسون را هدف قرار داده است.

کارشناسان دفاعی مستقل در اوکراین می‌گویند مهمترین موضوع در این حملات منهدم کردن پل هاست که روسیه دیگر نمی‌تواند از آن‌ها استفاده کند و موقعیت آن‌ها در ناحیه خرسون تضعیف خواهد شد.

سخنگوی سرفرماندهی ارتش اوکراین در جنوب روز دوشنبه در یک نشست خبری شروع ضد حمله در جبهه‌های جنوبی را که از مدت‌ها پیش در مورد آن صحبت می‌شد اعلام و ادعا کرد که نیروهای اوکراینی در اکثر جبهه‌ها در اولین خط استحکامات ارتش روسیه رخنه کرده‌اند.

اما کارشناسان دفاعی مستقل در اوکراین می‌گویند روسیه در ناحیه خرسون حداقل سه خط دفاعی دارد و رخنه در اولین خط دفاعی به معنای «حملات پراکنده و موضعی ارتش اوکراین است».

در همین زمینه، رئیس‌جمهوری اوکراین از سربازان روس خواست که جان‌شان را نجات دهند.

ولودیمیر زلنسکی غروب دوشنبه در پیام روزانه خود تصریح کرد: «اگر آن‌ها می‌خواهند زنده بمانند، الان زمان آن است که ارتش روسیه پا به فرار بگذارد. به خانه برگردید».

او افزود: «اوکراین (سرزمین) خود را پس خواهد گرفت».

آقای زلنسکی در واکنش به گمانه‌زنی‌ها در مورد ضد حمله ارتش اوکراین گفت: «همه می‌خواهند جزئیات طرح‌های ما را بدانند. هیچ مقام و فرد مسئولی اطلاعات مشخص نخواهد داد چون ما درگیر جنگ هستیم».

یکی از مشاوران او نیز در مورد انتشار اخبار و اظهارنظرهای به شدت احساساتی هشدار داد.

از سوی دیگر فرماندار ناحیه کریمه، ضد حمله در جبهه‌های جنوبی را «یک خبر جعلی دیگر در پروپاگاندای اوکراین» توصیف کرد و ادعا کرد که ارتش اوکراین متحمل تلفات سنگینی شده است.

وزارت دفاع روسیه نیز گفت ارتش اوکراین در جبهه خرسون تلفات و خسارات شدیدی متحمل شده است.

طی ماه‌های اخیر جنگ به حالت بن‌بست رسیده ولی تداوم گلوله‌باران مواضع طرفین خسارات اقتصادی و تلفات فراوان به جا گذاشته است.

سفر بازرسان آژانس به کی‌یف

همزمان اعلام شد که کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد کی‌یف، پایتخت اوکراین، شده و برای سرکشی به نیروگاه اتمی زاپوریژیا آماده می‌شوند. اما مشکل این است که روسیه و اوکراین تاکنون فقط در مورد سرکشی بازرسان به این نیروگاه توافق کرده‌اند.

حملات نظامی در مناطق اطراف این نيروگاه ادامه دارد و روسیه و اوکراین طرف مقابل را به عملیات غیرمسئولانه در منطقه متهم می‌کنند.

مقامات اوکراینی می‌گویند شهر نیکوپول که با فاصله کمی از نيروگاه زاپوریژیا و در آن سوی آب بند رودخانه دنیپر قرار دارد توسط روسیه گلوله‌باران شده و یک ایستگاه اتوبوس، یک فروشگاه و یک کتابخانه آسیب دیده است و شهر زاپوریژیا نیز که در فاصله ۵۰ کیلومتری نیروگاه قرار دارد هدف حملات موشکی روسیه قرار گرفته است.

مقامات اوکراینی گفتند در طول ۲۴ ساعت گذشته بر اثر گلوله‌باران ارتش روسیه در تمامی جبهه‌ها، از میکولایف در حاشیه دریای سیاه تا ناحیه خارکیف در شمال شرقی اوکراین، حداقل ۹ غیرنظامی کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.