ایران با ارسال پهپاد به روسیه قطعنامه شورای امنیت را نقض می‌کند

0

[ad_1]

ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد ایران با تجهیز روسیه به پهپاد قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض می‌کند.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۲۵ مهر گفت: «اوایل امروز متحدان فرانسوی و بریتانیایی‌مان به صورت علنی گفتند که تجهیز روسیه به پهپادها از سوی ایران، نقض قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد است. این چیزی است که ما با آن موافق هستیم.»

پاتل تاکید کرد: «ما معتقدیم این پهپادها که از ایران به روسیه منتقل می‌شوند و روسیه از آنها در اوکراین استفاده می‌کند، از جمله سلاح‌هایی هستند که تحت تحریم [قطعنامه] ۲۲۳۱ باقی خواهد ماند.»

اوکراین در هفته‌های اخیر بارها از حملات روسیه با استفاده از پهپادهای شاهد-۱۳۶ ایران به شهرهایش خبر داده است. ایران تجهیز روسیه به پهپادهایش را رد می‌کند و کاخ کرملین در این باره سکوت کرده است.

کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید، نیز روز دوشنبه در تازه‌ترین واکنش به ادعای ایران مبنی نفروختن پهپاد به روسیه گفت جمهوری اسلامی همچنان در این باره دروغ می‌گوید. او تاکید کرد دولت بایدن همچنان به تحریم تجارت‌های تسلیحاتی ایران و روسیه ادامه خواهد داد.

قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت مصوب ٢۰ ژوئیه ۲۰۱۵ ضمن تایید برجام و فرایند بازرسی فعالیت‌های هسته‌ای ایران، زمینه‌ساز برچیدن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران بود.

مطابق این قطعنامه، ایران تا اکتبر سال ٢۰٢۰ تحت تحریم تسلیحاتی قرار گرفت. تلاش دولت دونالد ترامپ برای تمدید این تحریم تسلیحاتی با مخالفت شورای امنیت مواجه شد و زمینه برای ازسرگیری صادرات تسلیحات جمهوری اسلامی فراهم شد.

با این وجود، قطعنامه مزبور شامل محدودیت‌هایی علیه موشک و همچنین صادرات و خرید سامانه‌های نظامی پیشرفته است که تا اکتبر ٢٠٢٣ اعمال می‌شوند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.