ایران به‌دلیل ارسال پهپاد به روسیه مسئول مرگ اوکراینی‌هاست؛ اتحادیه اروپا تحریم کند

0

[ad_1]

در پی حملات پهپادی روز دوشنبه روسیه به کی‌یف، یکی از مشاوران ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، ایران را «مسئول مرگ مردم اوکراین» معرفی کرد. همزمان وزیر خارجه این کشور خواستار تحریم ایران شد.

مقامات اوکراینی در هفته‌های اخیر بارها اعلام کرده‌اند که ارتش روسیه در حملات خود از جمله حمله به مناطق و زیرساخت‌های غیرنظامی از پهپادهای ایرانی مدل «شاهد-۱۳۶» استفاده می‌کند. حکومت جمهوری اسلامی ارسال پهپاد برای روسیه را تکذیب کرده است و روسیه نیز تاکنون در این مورد اظهار نظر نکرده است.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین، روز دوشنبه ۲۵ مهر در صفحه توئیتر خود نوشت: «ایران مسئول مرگ شهروندان اوکراینی است. حکومتی که شهروندان خود را سرکوب می‌کند به روسیه برای کشتن مردم در قلب اروپا تسلیحات هولناک می‌دهد. این نتیجه امتیاز دادن به یک رژیم خودکامه است و نشان می‌دهد که تحریم‌های فعلی کافی نیستند».

وزیر خارجه اوکراین نیز در پیامی توئیتری خواستار تحریم ایران از سوی اتحادیه اروپا به‌دلیل ارسال پهپادهای تهاجمی به روسیه شد.

دمیتری کولبا در پیام خود گفت که «خواستار پدافند هوایی بیشتر و ذخایر مهمات (و) شده از اتحادیه اروپا درخواست کرده که تحریم‌هایی علیه ایران به خاطر ارسال پهپاد به روسیه وضع کند».

آندری یرماک، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اوکراین، روز دوشنبه در پیامی در تلگرام نوشت که در حمله صبح دوشنبه به شهر کی‌یف، ارتش روسیه از پهپادهای ایرانی استفاده کرده است.

همزمان، اتحادیه اروپا روز دوشنبه برنامه آموزش نظامی هزاران سرباز اوکراینی در کشورهای اروپایی و اعطای یک کمک ۵۰۰ میلیون یورویی دیگر به اوکراین برای خرید تسلیحات را تصویب کرد.

بودجه طرح آموزش نظامی که قرار است حداقل دو سال ادامه پیدا کند حدود ۱۰۷ میلیون یورو است و زیر نظر یک دریادار نیروی دریایی فرانسه اجرا خواهد شد.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت که هدف این برنامه آموزشی «کمک به پرسنل ارتش اوکراین برای دفاع از تمامیت ارضی این کشور بر مبنای مرزهای بین المللی، دفاع فعال از استقلال کشور و حفاظت از غیرنظامیان است».

در چارچوب این برنامه، اتحادیه اروپا «آموزش‌های فردی، جمعی و تخصصی» در اختیار پرسنل نیروهای مسلح اوکراین قرار خواهد داد و کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند می‌توانند در این طرح مشارکت کنند.

در گام اول از این برنامه که قرار است از اواسط ماه نوامبر به اجرا درآید حدود ۱۵ هزار سرباز اوکراینی در لهستان و آلمان آموزش خواهند دید.

چند عضو ناتو و اتحادیه اروپا از چند ماه قبل در چارچوب همکاری‌های دو جانبه، آموزش سربازان اوکراینی را شروع کرده‌اند. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه گفت: «با یکپارچه کردن تمامی امکانات ارتش‌های کشورهای عضو اتحادیه می‌توانیم برنامه آموزش بهتری ارائه دهیم».

ناتو از سال ۲۰۱۴ و در پی الحاق ناحیه کریمه به خاک روسیه، آموزش پرسنل نیروهای مسلح اوکراین را آغاز کرد. این پیمان معتقد است که آموزش افسران آموزشی و مربیان اوکراینی بهترین و موثرترین روش برای کمک به اوکراین است چون در این حالت پرسنل نظامی اوکراین لازم نیست برای آموزش به کشورهای دیگر بروند.

اتحادیه اروپا از صندوق صلح این اتحادیه، ۵۰۰ میلیون یورو دیگر برای خرید تسلیحات به اوکراین کمک می‌کند. این ششمین بسته کمک‌های نقدی این اتحادیه به اوکراین برای خرید تسلیحات است.

بخش اعظم این مبلغ به خرید جنگ‌افزارهای مرگبار و مهمات و حدود ۱۰ میلیون یورو از آن برای تجهیزات حفاظت فردی، کمک‌های اولیه پزشکی و سوخت اختصاص خواهد یافت.

با احتساب این رقم مجموع کمک‌های نقدی اتحادیه اروپا برای خریدهای تسلیحاتی اوکراین به بالای سه میلیارد دلار می‌رسد. برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز به‌طور جداگانه کمک‌های نقدی و تسلیحاتی دیگری در اختیار اوکراین قرار داده‌اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.