ایران به زودی آزاد خواهد شد؛ ابراهیم رئیسی واکنش نشان داد

0

[ad_1]

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، در کارزاری انتخاباتی در ایالت کالیفرنیا گفت که ایران به زودی آزاد می‌شود.

بایدن در بخشی از صحبت‌های خود در اوشن‌ساید کالیفرنیا گفت: «نگران نباشید، ما ایران را آزاد می‌کنیم.» جو بایدن بی‌درنگ افزود: «آنان [مردم ایران] به زودی خود را آزاد می‌کنند.» این اظهارات او با تشویق حضار روبرو شد.

سخنرانی بایدن درحالی انجام می‌شد که بسیاری از شرکت‌کنندگان در این تجمع انتخاباتی در حمایت از نامزد دموکرات این ایالت برای انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا شعارهایی در حمایت از اعتراضات ایران سر دادند و پلاکاردهایی در این خصوص با خود حمل می‌کردند.

ساعتی بعد از این سخنرانی، ابراهیم رئیسی در تجمع حکومتی ۱۳ آبان به این اظهارات واکنش نشان داد. رئیس دولت سیزدهم با اشاره به انقلاب بهمن ۵۷ گفت که «به بایدن می‌گویم، ایران ۴۳ سال است که آزاد شده است.»

رئیسی افزود که «ایران مصمم است به اسارت شما در نیاید. ما هرگز گاو شیرده نخواهیم شد.»

در همین مراسم رئیس پلیس پایتخت نیز با بیان اینکه «پلیس با سعه‌صدر با نوجوانان و جوانانی برخورد می‌کند که در تظاهرات شرکت می‌کنند مدعی شد این جوانان «به صورت احساسی تحت تاثیر رسانه‌های معاند» اعتراض می‌کنند.

حسین رحیمی در حاشیه مراسم حکومتی ۱۳ آبان با «دشمن» نامیدن معترضان تهدید کرد «نیروی انتظامی با دشمنان و اخلا‌ل‌گران مماشات نخواهد کرد.»

گزارش‌ها حاکی از آن است که از آغاز اعتراضات در ۲۶ شهریور تا پایان روز ۱۲ آبان، دستکم ۳۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند که ۴۷ تن از آنها کودک بوده‌اند.

برگزاری مراسم حکومتی ۱۳ آبان در پایتخت درحالی انجام شده است که بنا به گزارش‌های دریافتی و ویدئوهای ارسالی یکی از بزرگترین تجمع‌های اعتراضی روز پنجشنبه در شهرهای کرج، اصفهان، اراک و آمل در جریان مراسم چهلم معترضانی که به دست نیروهای دولتی کشته شدند، شکل گرفت و در مواردی هم به خشونت کشیده شد.

دور جدید اعتراضات از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «شاه‌چراغ رکس دیگه است، اینم یه نیرنگ دیگه است»، «همونی که چلاقه، قاتل شاه‌چراغه»، «می‌کشم، هر آنکه خواهرم کشت»، «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه»، «زاهدان، چشم و چراغ ایران»، «مرگ بر جمهوری اسلامی»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.