ایران در زمینه ساخت موشک دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای پیشرفت کرده است

0

[ad_1]

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، می‌گوید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران هنوز برای از سرگیری برنامه تسلیحاتی تصمیمی نگرفته است؛ برنامه‌ای که به گفته سازمان سیا، جمهوری اسلامی ایران در پایان سال ۲۰۰۳ تعلیق یا متوقف کرد.

او این مطلب را در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی آمریکایی سی‌بی‌اس و در پاسخ به سوال مجری یک برنامه درباره اینکه آیا رهبر جمهوری اسلامی برای پیگیری ساخت سلاح هسته‌ای تصمیم گرفته است یا خیر، بیان کرد.

آقای برنز در این مصاحبه گفت اما در زمینه پیشبرد برنامه‌های غنی‌سازی، ایران «آشکارا در چند سال گذشته بسیار پیش رفته است.»

رئیس تشکیلات اطلاعاتی سیا درباره همکاری‌های نظامی جمهوری اسلامی با روسیه نیز گفت شواهدی داریم که ایران به روسیه تسلیحات مرگبار می‌دهد.

او گفت این همکاری‌ها «به سرعت در مسیری بسیار خطرناک حرکت می‌کند، به این معنا که می‌دانیم که ایرانی ها قبلا صدها پهپاد مسلح را در اختیار روس ها قرار داده‌اند،» که روسیه از آنها علیه شهروندان اوکراینی استفاده می‌کند و زیرساخت‌های غیرنظامی را هدف قرار می‌دهد.

ویلیام برنز گفت: «می‌دانیم که آنها (ایرانی‌ها) مهمات برای توپخانه و تانک نیز (برای روسیه) فراهم کرده‌اند.»

رئیس سیا گفت: «همچنین می‌‌بینیم نشانه هایی است که…روسیه پیشنهاد کمک به ایرانی‌ها برای برنامه موشکی داده است و همچنین دست‌کم امکان تحویل هواپیماهای جنگنده به ایران را نیز در نظر دارد.»

ویلیام برنز گفت همکاری نظامی روسیه و ایران «خطرات آشکاری را نه تنها برای مردم اوکراین ایجاد می کند…‌بلکه خطراتی را برای دوستان و شرکای ما در سراسر خاورمیانه نیز به همراه دارد.»

او گفت این همکاری‌ها را «کاملاً نگران کننده» خواند.

رئیس سیا درباره گزارش‌های مربوط به پیدا شدن آثار اورانیوم غنی شده با خلوص ۸۴ درصد در ایران گفت: «آنها پیشروی بسیاری کرده‌اند تا جایی که اگر بخواهند از این خط عبور کنند، فقط چند هفته طول می‌کشد تا بتوانند غنی‌ساززی۹۰ درصدی بکنند.»

غنی سازی در سطح ۹۰ درصد برای تولید بمب هسته‌ای کاربرد دارد.

آقای برنز همچنین درباره اقدامات ایران در زمینه ساخت موشکی که توانایی حمل کلاهک هسته‌ای را داشته باشد گفت: «از نظر سامانه‌های موشکی، قابلیت آنها برای حمل سلاح هسته‌ای…در حال پیشرفت بوده است.»

او در ادامه پاسخ به مجری سی‌بی‌اس که آیا رهبر جمهوری اسلامی تصمیمی برای ساخت بمب هسته‌ای گرفته است،‌ گفت: «بنابراین پاسخ به سوال شما منفی است، ما شواهدی نمی بینیم که آنها تصمیمی برای از سرگیری برنامه تسلیحاتی گرفته‌اند. اما به نظر من ابعاد دیگر این چالش (برنامه هسته‌ای) نیز با سرعت نگران‌کننده‌ای در حال رشد است» که به گفته او پیشروی در زمینه غنی‌سازی و همچنین موشکی است.

مارگارت برنان، مجری سی‌بی‌اس از رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا پرسید که اسرائیل گفت که معتقد است ایران مواد کافی برای ساخت «چهار بمب» هسته‌ای را دارد و اورانیوم غنی شده‌ای که به تازگی کشف شد دارای خلوص ۸۴ درصدی بود – که بسیار نزدیک به ۹۰ درصد است، چیزی که برای یک سلاح هسته‌ای نیاز است. پس ایرانی‌ها چقدر با آزمایش [بمب] فاصله دارند؟ یا اینکه می‌گویید چون آنها گزینه ساخت سلاح را انتخاب نکرده اند که…

ویلیام برنز تاکید کرد که ایران هنوز هم دست‌کم با قضاوت سیا از نظر توانایی در ساخت سلاح دور است. اما «پیشرفت آنها در زمینه غنی سازی، همانطور که قبلاً گفتم، بسیار نگران کننده است.»

جمهوری اسلامی می‌گوید که به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست. اما به گفته کارشناسان، ابعاد برنامه‌ هسته‌ای ایران به طوری است که در کشورهایی که صرفا برنامه غیرنظامی هسته‌ای دارند، دیده نمی‌شود.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.