ایران در سکوی نوزدهم صنعت گردشگری جهان قرار گرفت

0

[ad_1]

در رتبه‌بندی شورای جهانی سفر و گردشگری، ارزش صنعت گردشگری ایران در سال گذشته میلادی ۴۸.۱ میلیارد دلار برآورد شد و ایران در رتبه ۱۹ جهان از این نظر قرار گرفت.

شورای جهانی سفر و گردشگری ۲۰ کشور نخست دنیا از نظر وسعت صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۱ را معرفی کرده است. این شورا میزان کمک صنعت گردشگری کشورهای دنیا به تولید ناخالص داخلی آن‌ها طی سال ۲۰۲۱ را بررسی کرده و ایران را بالاتر از سوئیس در رتبه نوزدهم قرار داده است.

این گزارش میزان کمک صنعت گردشگری ایران به تولید ناخالص داخلی طی سال ۲۰۲۱ را ۴۸.۱ میلیارد دلار برآورد کرده است.

آمریکا با صنعت گردشگری ۱۲۷۱ میلیارد دلاری در رتبه نخست این فهرست و چین با ۸۱۴ میلیارد دلار و آلمان با ۲۵۱ میلیارد دلار به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند. کشورهای ژاپن، ایتالیا، هند، فرانسه، مکزیک، انگلیس، اسپانیا، برزیل، کانادا، استرالیا، هلند، روسیه، ترکیه، عربستان، و کره جنوبی نیز رتبه‌های چهارم تا هجدهم را به خود اختصاص داده‌اند. ارزش صنعت گردشگری کره جنوبی که یک پله بالاتر از ایران قرار گرفته است ۴۸.۸ میلیارد دلار برآورد شده است.

رتبه کشور سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی
 ۱ آمریکا ۱۲۷۱.۲
 ۲ چین ۸۱۴.۳
۳ آلمان ۲۵۱.۰
۴ ژاپن ۲۰۶.۳
۵ ایتالیا ۱۷۹.۰
۶ هند ۱۷۸.۰
۷ فرانسه ۱۷۷.۹
۸ مکزیک ۱۶۸.۸
۹ انگلیس ۱۵۷.۵
۱۰ اسپانیا ۱۱۳.۱
۱۱ برزیل ۱۰۳.۵
۱۲ کانادا ۸۸.۰
۱۳ استرالیا ۷۶.۵
۱۴ هلند ۷۶.۳
۱۵ روسیه ۶۶.۰
۱۶ ترکیه ۵۹.۳
۱۷ عربستان سعودی ۵۱.۵
۱۸ کره جنوبی ۴۸.۸
۱۹ ایران ۴۸.۱
۲۰ سوئیس ۴۴.۵

سوئیس با صنعت گردشگری ۴۴.۵ میلیارد دلاری یک پله پایین‌تر از ایران و در رتبه ۲۰ جهان قرار گرفته است. ایران بر اساس آمار سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ جزو فهرست ۲۰ کشور نخست دنیا از نظر صنعت گردشگری قرار نگرفته بود. بدین ترتیب در سال ۲۰۲۱ با تغییر دولت در ایران و روی کار آمدن دولت سیزدهم، ایران جزو ۲۰ کشور برتر جهان از لحاظ بزرگی صنعت گردشگری قرار گرفت.

شورای جهانی سفر و گردشگری در بخش دیگری از گزارش خود میزان هزینه‌کرد گردشگران داخلی در هر کشور را بررسی کرده و ایران را از این نظر در رتبه ۱۶ جهان قرار داده است. بر اساس برآورد این نهاد بین‌المللی، گردشگران ایرانی در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۳۳.۳ میلیارد دلار در کشور خود هزینه کرده‌اند که این رقم بیشتر از همه کشورهای دنیا به‌جز ۱۵ کشور آمریکا، چین، آلمان، هند، ژاپن، مکزیک، انگلیس، ایتالیا، فرانسه، برزیل، کانادا، هلند، اسپانیا، استرالیا و روسیه بوده است.

میزان هزینه‌کرد گردشگران آمریکایی در کشورشان در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۷۳۱ میلیارد دلار بوده است. هزینه‌کرد گردشگران چینی در کشورشان طی این سال نیز ۴۵۸ میلیارد دلار و این رقم برای آلمانی‌ها ۲۱۲ میلیارد دلار بوده است.

ایران در سال ۲۰۱۹ در رتبه ۱۷ جهان از نظر هزینه‌کرد گردشگران داخلی قرار گرفته بود که بدین ترتیب در سال ۲۰۲۱ یک پله در رده‌بندی جهانی صعود داشته است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.