ایران می‌تواند در ۱۲ روز به مواد لازم برای تولید بمب اتم دست‌ یابد

0

[ad_1]

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه گفت ایران اکنون می‌تواند «مواد شکافت‌پذیر یک بمب» را در «حدود ۱۲ روز» تولید کند.

سی ان ان نوشت: کالین کال، معاون وزیر دفاع ایالات متحده در امور سیاست، در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا یکی ازمهمترین ارزیابی‌های دولت ایالات متحده تا به امروز را در مورد برنامه هسته‌ای ایران ارائه کرد.

این درحالی است که تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام متوقف شده و تهران همچنان به نقض محدودیت‌های تعیین شده در این توافق ادامه می‌دهد.

کال گفت: «پیشرفت هسته‌ای ایران از زمانی که دولت ترامپ آمریکا را از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ خارج کرد،قابل توجه بوده است».

کال در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا با استفاده از مخفف کلمه برنامه اقدام مشترک «برجام» گفت: «در سال ۲۰۱۸، زمانی که دولت قبلی تصمیم به خروج از برجام گرفت، ایران حدود ۱۲ ماه زمان نیاز داشت تا مواد شکافت‌پذیر برای ساخت یک بمب را تولید کند. او گفت: « اما اکنون حدود ۱۲ روز طول می کشد.»

اظهارات کال – که در برابر گزارش‌هایی مبنی بر ادامه غنی‌سازی اورانیوم ایران در نقض توافق تنظیم شده است – تصویر قابل توجهی را از چالش‌های پیش روی توافق از بین رفته ارائه می‌کند.

رویترز هم روز سه‌شنبه گزارش داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «در حال مذاکره با ایران در مورد منشا ذرات اورانیوم غنی‌شده تا ۸۳.۷ درصد است» که به سطح غنی‌سازی تسلیحاتی نزدیک شده است. رویترز همچنین با استناد به گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران تا ۶۰ درصد از آخرین گزارش سه ماهه با ۲۵.۲ کیلوگرم افزایش به ۸۷.۵ کیلوگرم رسیده است.

در همین حال کلسی داونپورت، مدیر سیاست منع گسترش تسلیحات در انجمن کنترل تسلیحات، به سی‌ان‌ان گفت: «کاملاً واضح است که ایران اورانیوم را نزدیک به سطح تسلیحات غنی‌سازی کرده است.»

مقامات آمریکایی بارها گفته اند که به دنبال راه حل دیپلماتیک برای این موضوع هستند، اما تاکید کرده اند که همه گزینه ها از جمله گزینه های نظامی روی میز است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.