ایران کماندوهای افغانستانی را به جنگ یمن می‌فرستد

0

[ad_1]

برخی از کماندوهای افغانستانی سابقا آموزش‌دیده توسط آمریکا که در پی تسلط طالبان بر کشورشان به ایران گریختند، به استخدام جمهوری اسلامی و روسیه درآمده‌اند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا به نقل از دو مقام ارشد امنیتی سابق افغانستان گزارش داده که این کماندوها هم‌اینک در یمن برای ایران و در اوکراین برای روسیه می‌جنگند.

به گفته ژنرال هیبت‌الله علیزای، فرمانده سابق ارتش افغانستان، جمهوری اسلامی با سوءاستفاده از آسیب‌پذیری نیروهای سابق ارتش افغانستان که اکنون در ایران زندگی می‌کنند، آنها را برای تقویت صفوف حوثی‌ها به یمن می‌فرستد.

او افزود: «وقتی که نظامیان سابق افغانستان برای تمدید ویزاهایشان به اداره‌های مهاجرت در ایران می‌روند، به آنها گفته می‌شود برای حمایت از حوثی‌ها به یمن بروند.»

محمد فرید احمدی، فرمانده پیشین نیروهای کماندوی ارتش ملی افغانستان، نیز گفت نیروهای سابق افغانستان اکنون در «شش منطقه حساس» جهان یعنی ناگورنو-قره‌باغ، اوکراین، یمن، ایران، سوریه، و روسیه در «گروه‌هایی کوچک می‌جنگند.»

هفته گذشته نیز خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سه ژنرال سابق افغانستانی گزارش داد روسیه نیروهای ویژه افغانستانی سابقا آموزش دیده توسط آمریکایی‌ها را استخدام کرده و به جبهه‌های جنگ در اوکراین فرستاده است.

استفاده ایران از افغانستانی‌ها برای جنگ‌های نیابتی‌اش تاکتیک جدیدی نیست. دیدبان حقوق بشر در سال ۲۰۱۶ گزارش داد ایران از آوارگان افغانستانی به عنوان سرباز در جنگ سوریه استفاده می‌کند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.