ایران گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را «دارای اهداف سیاسی» دانست

0

[ad_1]

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «بی‌اساس و با اهداف سیاسی» تهیه شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دیده‌بان سازمان ملل متحد در مسائل هسته‌ای، در گزارش تازه‌ای که روز چهارشنبه منتشر کرد ایران را به ادامه سنگ‌اندازی در تحقیقات مربوط به مسائل حل نشده بین آژانس و ایران متهم کرد و همچنین گفت ایران به توسعه برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون سازمان انرژی اتمی ایران روز پنجشنبه ۱۷ شهریور این گزارش را «تکرار موارد بی‌اساس» دانست و گفت برقراری مجدد «نظام راستی‌آزمائی پیشین» نیازمند این است که طرفهای برجامی به تعهدات خود عمل کنند و نباید از ایران انتظار داشته باشند هنگامی که تحریمها همچنان ادامه دارد، ایران پذیرای نظارتهای فراپادمانی باشد.

آژانس بارها از ایران خواسته‌ است درباره منشا ذرات پیدا شده اورانیوم در سه سایتی که از پیش فعالیت‌های هسته‌ای در آنها را گزارش نکرده بود، توضیح دهد. این سه سایت، سایت‌های مریوان، تورقوزآباد، و ورامین هستند.

رافائل گروسی، رئیس آژانس، در یک گزارش سه صفحه‌ای که روز چهارشنبه منتشر شد گفت که پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده و نگرانی فزاینده خود را درباره عدم همکاری ایران در این زمینه بیان کرده است.

آژانس در یک گزارش ۱۲ صفحه‌ای دیگر نیز که روز چهارشنبه داد گفت ذخیره اورانیوم به شدت غنی‌شده ایران در سه ماه اخیر میلادی ۲۹ درصد افزایش یافت و ایران به کارهای پایه‌ای برای توسعه عمده ظرفیت تولید سوخت هسته‌ای ادامه می‌دهد.

آژانس در این گزارش گفت ایران ۵۵.۶ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده تا خلوص ۶۰ درصد دارد که به نوشته بلومبرگ درست کمتر از خلوص مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای است.

گزارش آژانس می‌گوید ایران چندین تن اورانیوم غنی شده در خلوص پایین‌تر نیز دارد.

گزارش آژانس نشان می‌دهد که ایران بیش از ۱۹ برابر حد تعیین شده در برجام ذخایر اورانیوم غنی شده دارد و به غنی‌سازی بیش از حد تعیین‌شده در آن توافق ادامه داده است.

این سازمان تخمین زده است که دخایر اورانیوم غنی شده ایران تا ۲۱ ماه اوت، (ماه گذشته میلادی) به ۳۹۴۰ کیلوگرم رسید که رشدی ۱۳۱.۶ کیلوگرمی نسبت به آخرین گزارش سه ماهه آژانس نشان می‌دهد.

آژانس گفت در موقعیتی نیست که تضمین دهد برنامه هسته‌ای ایران منحصراً صلح‌آمیز است. نهادهای اطلاعاتی آمریکایی می‌گویند ایران پیشتر یک برنامه مخفی برای تولید سلاح هسته‌ای داشت که آن را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرد. ایران می‌گوید که به دنبال سلاح هسته‌ای نیست. اما آژانس می‌گوید که برنامه‌های هسته‌ای ایران در ابعادی است که کشورهای تولید کننده بمب هسته‌ای آن را دارند.

شورای حکام آژانس قرار است پنج روز دیگر در تاریخ ۱۲ سپتامبر تشکیل جلسه دهد. این شورا در جلسه گذشته خود در ماه ژوئن ایران را به خاطر عدم همکاری با بازرسان آژانس سرزنش کرد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.