ایرنه پاپاس، بازیگر «هند جگرخوار»، درگذشت

0

[ad_1]

ایرنه پاپاس، بانوی نقش‌آفرین سینمای یونان و ابرستاره فیلم‌هایی چون «محمد» پیامبر اسلام، «زد»، «زوربای یونانی» و «توپهای ناوارون» روز چهارشنبه در ۹۶ سالگی چشم از جهان فروبست.

او در «محمد» پیامبر اسلام نقش «هند جگرخوار» را بازی کرد.

خبر درگذشت این هنرپیشه محبوب توسط سخنگوی وزارت فرهنگ یونان تأیید شد ولی دلیل مرگ اعلام نشد. در سال ۲۰۱۸ میلادی گفته شد که خانم پاپاس از ۵ سال قبل از آن گرفتار بیماری آلزایمر یا فراموشی بوده است.

ایرنه پاپاس از سوی سینمادوستان جهان به عنوان زنی شناخته شده بود که نقش‌هایی جدی را با جاذبه جنسی می‌آمیخت. وی در فیلم «توپهای ناوارون» در سال ۱۹۶۱ میلادی ایفاگر نقش یک مبارز جنبش مقاومت در جنگ جهانی دوم بود و با هنرمندان سرشناسی چون گرگوری پک، دیوید نیون و آنتونی کوئین همبازی شد.

در فیلم «زوربای یونانی» در ۱۹۶۴ خانم پاپاس در نقش یک بیوه یونانی ظاهر شد که بخاطر گزینش یک معشوق توسط روستائیان محلی سنگسار میشود. در فیلم سینمایی «زی» نیز رل بیوه ایو مونتان، هنرپیشه شهیر فرانسوی، را ایفا کرد. خانم پاپاس در دهه ۱۹۶۰ میلادی همچنین در یک سلسله فیلم محصول یونان بر اساس نمایشنامه های کلاسیک ظاهر شد.

ایرنه پاپاس در سال ۱۹۶۷ در نیویورک به روی صحنه تئآتر برادوی رفت و در نمایش «آن تابستان – آن پائیز» همراه با جان وویت، هنرمند معروف آمریکایی، نقش ایفا کرد.

وی در ۱۹۷۱ برای بازیگری در فیلم «زنان تروژان» به دریافت جایزه بهترین نقش آفرین زن از سوی نهاد غیرانتفاعی «هیئت ملی بررسی فیلمهای سینمایی»، مستقر در شهر نیویورک آمریکا، نائل شد.

خانم پاپاس افزون بر هنرپیشگی سینما به آوازه خوانی پرداخت و در سالهای ۱۹۷۹ و ۱۹۸۶ دو آلبوم موسیقی فولکلوریک یونان منتشر کرد.

وی اعتقادات سیاسی خود را به گونه‌ای محکم بیان میکرد و از جمله، در ۱۹۶۷ در پی سلطه حکومت نظامی بر یونان خواستار بایکوت فرهنگی کشورش شد و اعلام کرد که «جنبش نازی به یونان بازگشته است.»

ایرنه پاپاس، زاده روستای کوچک «چیلیومودی» در یونان در سوم ماه سپتامبر ۱۹۲۶ بود ولی در شهر آتن بزرگ شد. وی در ۱۲ سالگی به یک مدرسه هنرهای دراماتیک راه یافت و در ۱۹۴۸ در نخستین فیلم سینمایی اش ظاهر شد. او سال پیش از آن با یک کارگردان و هنرپیشه، به نام آلکیس پاپاس، ازدواج کرد ولی ۴ سال بعد از او جدا شد. خانم پاپاس در ۱۹۵۷ کوتاه زمانی همسر یک تهیه کننده سینما به نام خوزه کون بود.

از او تنها خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌هایی برجای مانده اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.