بازدارندگی فعالیتهای مخرب جمهوری اسلامی

0

[ad_1]

ستاد فرماندهی مرکزی نیروی دریایی ایالات متحده از برگزاری رزمایش مشترک دریایی با
متحدان آمریکا، در داخل و اطراف تنگه هرمز در ماه گذشته خبر داد.

این ستاد اعلام کرد در این عملیات مشترک امنیت دریایی که در آب‌های اطراف شبه جزیره عربستان و در داخل و اطراف تنگه هرمز برگزار شد تجهیزات نظامی بدون سرنشین،
با هماهنگی کشتی‌های سرنشین‌دار به ردیابی کشتی‌ها و قایق‌های کوچک نیروی دریایی ایران و سپاه پاسداران پرداختند تا ضمن تقویت حضور دریایی ایالات متحده و متحدانش در منطقه خلیج فارس، به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی عمل کند.

در این عملیات، وسایل نقلیه بدون سرنشین زیردریایی، سطحی و پروازی به کمک ناوگان دریایی ایالات متحده آمدند.

این عملیات توسط هفت گروه عملیاتی تحت کنترل ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا انجام شد و ملوانان، تفنگداران دریایی، گاردهای ساحلی، کشتی‌ها و هواپیماها در آن به انجام مانور و شبیه‌سازی مقابله با مزاحمت‌های دریایی جمهوری اسلامی پرداختند.

دریابان برد کوپر، معاون فرماندهی مرکزی نیروی دریایی و ناوگان پنجم آمریکا، گفت: «حضور پلت فرم‌های بدون سرنشین در عملیات‌ها، آگاهی حوزه دریایی و در نتیجه بازدارندگی را در منطقه افزایش می‌دهد.»

کوپر افزود این تجهیزات به طور کلی از ناوبری ایمن و جریان آزاد تجارت در نقاط حیاتی منطقه خلیج فارس، به ویژه در اطراف تنگه هرمز پشتیبانی و از فعالیتهای مخرب جمهوری اسلامی به خوبی جلوگیری می‌کنند.»

فرماندهی مرکزی نیروی دریایی ایالات متحده و منطقه عملیاتی ناوگان پنجم حدود ۲.۵ میلیون مایل مربع مساحت آبی را در بر می‌گیرد و شامل خلیج فارس، دریای سرخ، دریای عمان، خلیج عدن، دریای عرب و بخش‌هایی از اقیانوس هند و سه نقطه حیاتی تنگه هرمز، کانال سوئز و تنگه باب المندب است.

گفتنی است فرمانده نیروی هوایی آمریکا در خاورمیانه هم روز چهارشنبه به گروه نویسندگان دفاعی در واشنگتن گفت پس از اینکه نیروهای دریایی جمهوری اسلامی بارها کشتی‌ها را در اطراف تنگه هرمز و دریای عمان، در اوایل سال جاری هدف قرار دادند، «نمایش قدرت آمریکا» برای «عقب‌نشینی جمهوری اسلامی» کافی بود.

به گزارش صدای آمریکا، ژنرال گرینکویچ گفت: «به نظر می‌رسد تصمیم ماه ژوئیه برای اعزام جنگنده‌های اف-۳۵ و اف-۱۶ به خلیج‌فارس به همراه یک ناوشکن دریایی و یک گروه تهاجمی آبی- خاکی که شامل دو هزار و ۵۰۰ تفنگدار آمریکایی بود، در میان مقامات جمهوری اسلامی «پژواک درستی» ایجاد کرد.

او افزود که این اقدام، جمهوری اسلامی را از هرگونه اقدام علیه کشتیرانی بین‌المللی بازداشته است.

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی در دو سال گذشته نزدیک به ۲۰ کشتی را در منطقه توقیف یا مورد مزاحمت قرار داده است. جمهوری اسلامی مدعی است که این اقدامات با هدف «مبارزه با قاچاق سوخت» انجام شده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.