بازداشت شماری از اعضای خانواده‌های محکومان به اعدام در تجمع مقابل قوه قضائیه

0

[ad_1]

خبرها از ایران حاکی از بازداشت شماری از افرادی است که در مخالفت با احکام اعدام مقابل ساختمان قوه قضائیه در تهران تجمع کرده بودند.

این افراد اعضای خانواده‌ها و بستگان زندانیان محکوم به اعدام هستند که روز یکشنبه ۲۰ شهریور برای پنجمین روز متوالی دست به برگزاری تجمع زدند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران تعداد بازداشت‌شدگان را دست‌کم ۲۰ نفر اعلام کرد.

ویدیوها و تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که این تجمع به صورت کاملا مسالمت‌آمیز برگزار شده است٬ اما ماموران نیروی انتظامی با خشونت تلاش داشتند آن را بر هم بزنند و خانواده‌های محکومان به اعدام را پراکنده کنند.

بنا بر گزارش‌ها٬ بیشتر تجمع‌کنندگان اعضای خانواده‌های افرادی هستند که به دلیل جرایم مواد مخدری به اعدام محکوم شده‌اند و در زندان‌های قزل‌حصار و ندامتگاه مرکزی کرج در انتظار اجرای احکام اعدام خود به سر می‌برند.

حقوقدانان و نهادهای حقوق بشری می‌گویند بر اساس قوانین بین‌المللی قاچاق مواد مخدر جرم «جدی و بزرگ» محسوب نمی‌شود و نباید مشمول مجازات اعدام باشد.

بر اساس تصاویری که طی روزهای گذشته از این تجمعات منتشر شده است٬ در میان تجمع‌کنندگان افراد سالخورده و کودکان نیز دیده می‌شوند که با در دست‌داشتن پلاکاردهایی با مضمون «نه به اعدام» خواستار لغو حکم اعدام فرزند یا پدر خود شدند.

انتشار این تصاویر واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی نیز به دنبال داشت و بار دیگر شماری از کاربران با استفاده از هشتگ‌های «نه به اعدام» و «اعدام نکنید» از این خانواده‌ها حمایت کردند.

شمار اعدام‌ها در ایران طی سال جاری افزایش چشمگیری داشته است.

بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر ایران از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون دست‌کم ۴۰۷ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

این نهاد مستقر در نروژ اعلام کرده که برای اولین بار پس از پنج سال، شمار اعدام‌ها در ایران از مرز ۴۰۰ نفر گذشته است.

بر اساس جدیدترین گزارش جاوید رحمان٬ گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران٬ طی شش ماه نخست سال جاری میلادی دست‌کم ۲۵۱ نفر در ایران اعدام شدند که این تعداد دو برابر آمار مدت مشابه در سال گذشته است.

بنا بر آمارهای جهانی٬ ایران دومین کشور دنیا از نظر شمار بالای اعدام است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.